X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Literaci, książki i skandale. Warszawa przełomu wieków

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 10:33
- Moja książka obejmuje okres trzech epok literackich, a jej celem było pokazanie ówczesnych pisarzy jako ludzi z krwi i kości. Chciałem też pokazać Warszawę i to, jak zmieniała się z prowincjonalnego miasta w prawdziwą metropolię – mówił w Dwójce Piotr Łopuszański, autor książki "Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku".
Audio
  • Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Piotr Łopuszański Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku
Piotr Łopuszański "Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku"Foto: Mat. promocyjne

janusz majewski 1200 PAP.jpg
Janusz Majewski: "Czarny mercedes" będzie miał też wersję serialową

W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z pisarzem i dziennikarzem, autorem publikacji przedstawiającej pięćdziesiąt lat literackiej historii Warszawy od powstania styczniowego po wybuch I wojny światowej.

Książka "Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku" ukazuje przemiany cywilizacyjne miasta, życie pisarzy pod zaborem rosyjskim, ich dokonania twórcze i sukcesy wydawnicze, powstawanie i rozwój kolejnych wydawnictw, gazet i czasopism oraz sposoby działania cenzury. To także codzienne życie towarzyskie literatów Warszawy, jego specyfika (bywanie w kawiarniach, jadanie śniadań w mleczarniach, niezwykle popularne seanse spirytystyczne) oraz towarzyszące temu skandale, romanse, zabójstwa z miłości i pobicia z urażonej ambicji, zakazane rozrywki i literackie sekrety.

Milczą o tym podręczniki literatury

W audycji Piotr Łopuszański opowiadał o swoim podejściu do literackich biografii: prostowaniu nieścisłości i nierzetelnych informacji, "odkłamywaniu" życiorysów pisarzy, które nierzadko fałszowano ze względów obyczajowych, towarzyskich czy politycznych, ale też rozprawianiu się ze stereotypami.

Które lokale na towarzysko-kulinarnej mapie Warszawy były szczególnie modne? W jaki sposób próbowano obejść zakazy cenzury i dlaczego niektórych pisarzy podejrzewano o bycie carskimi agentami? Która z polskich autorek podczas procesu o plagiat ze świadka stała się oskarżoną. O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Kinga Michalska

Gość: Piotr Łopuszański (autor książki "Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku")

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Warszawa da się lubić?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 16:06
Specjalne świąteczne wydanie audycji "Trójkowego chuligana literackiego". Tym razem o Warszawie – o warszawskim folklorze, życiu literackim stolicy, a także o ważnych dla tego miasta postaciach – między innymi o Marku Nowakowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą (archiwalny wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:00
Polska pisarka oraz Austriak Peter Handke zostali uhonorowani przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk w dziedzinie literatury. Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką nagraną podczas ubiegłorocznego Festiwalu "Stolica języka polskiego" w Szczebrzeszynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Krajewski: to powieść kryminalna z elementami psychologicznymi

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 11:02
- Tutaj jest infernum. Eberhard Mock wstępuje do piekieł, jest potwornie sponiewierany przez swój nałóg, który jest ściśle sprzężony z akcją kryminalną tej powieści. Niemniej jednak chciałem pokazać, że alkohol to nie tylko dobra zabawa - mówił w Dwójce pisarz o swojej najnowszej książce "Mock. Golem".
rozwiń zwiń