Janusz Majewski: "Czarny mercedes" będzie miał też wersję serialową

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 09:08
- Zaczęło się od tego, że miał być 10-odcinkowy serial, który by opowiedział całą książkę, ale jego budżet okazał się za trudny dla producentów. Zrobiłem więc film, natomiast pewne materiały, które zrobiliśmy na wyrost oraz dokrętki spowodowały, że będzie jednak serial, ale tylko 4-odcinkowy - mówił w Dwójce słynny reżyser.
Audio
  • Janusz Majewski o filmie "Czarny mercedes" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Janusz Majewski
Janusz MajewskiFoto: Radek Pietruszka/PAP

Janusz Majewski663.jpg
Janusz Majewski: nie mogę wyobrazić sobie lepszej zabawki niż kino

W kinach można już oglądać najnowszy film Janusza Majewskiego pt. "Czarny mercedes". To opowieść o zbrodni, miłości i ludzkich sekretach, ukazana w realiach okupowanej Warszawy, ale trochę innej niż zazwyczaj widzimy ją na ekranie. Ta historia, która miłośnikom retro kryminałów była już znana od 2016 roku, za sprawą swojego książkowego pierwowzoru, teraz znalazła również swoje filmowe odzwierciedlenie.

- Myślałem, że nie doczekam, żebym mógł sfilmować tę książkę, bo zdawałem sobie sprawę, że to będzie kosztowna produkcja. W związku z tym pozwalałem sobie na swobodę. Gdybym pisał to jako scenariusz, to od razu bym się ograniczał, bo wiem co i za ile można zrobić. A potem mój producent, Włodzimierz Niderhaus, i Wytwórnia Filmów Fabularnych w Warszawie zaproponowali mi, żeby jednak zrobić z tego scenariusz, na podstawie którego powstanie - wspominał reżyser i autor powieści w jednej osobie.

Jakie trudności towarzyszyły realizacji filmu? Czy ekranizowanie swojej własnej książki jest łatwiejsze czy trudniejsze niż praca nad cudzym materiałem? Dlaczego Janusz Majewski tak upodobał sobie kino kostiumowe? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Janusz Majewski (reżyser, pisarz)

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 17.30

pg/mko

Czytaj także

Aleksandra Szarłat: Andrzej Żuławski wyprzedzał czas swoją twórczością

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 18:00
- Myślę, że Andrzej Żuławski i jego kino wraca do nas wielkimi krokami. Teraz jest czas jego filmów na świecie – ono już od jakiegoś czasu jest uważane za znakomite, cieszy się ogromnym powodzeniem, w tej chwili także w Polsce - mówiła w Dwójce autorka biografii reżysera "Żuławski. Szaman".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz: Janusz Kondratiuk był poetą zwykłości

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 11:09
- Kiedyś opowiadał mi o swoich kontaktach z generacją poetów, jak Iredyński, Grochowiak, która w latach 60. opanowała wrażliwość mojego pokolenia. On ich znał, pił z nimi wódeczkę i przez nich był traktowany jako poeta ekranu - mówił o zmarłym reżyserze aktor, który wystąpił w jego ostatnim filmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski Festiwal Filmowy. Konkurs Międzynarodowy pełen premier

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 10:54
- Zwykle tak się dzieje, że najważniejszym elementem tego festiwalu jest konkurs międzynarodowy. W tym roku mniej więcej połowa filmów w nim to premiery światowe, których jeszcze nikt nie widział - mówił w Dwójce Stefan Laudyn, dyrektor 35. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.
rozwiń zwiń