Literatura jako przymus. "Lis" Dubravki Ugrešić

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 16:07
- Technika tego pisarstwa polega na tym, że różne rzeczy odbijają się od siebie jak w lustrze. Jest jakaś historia przeżyta, potem jest jej literacko-eseistyczne przetworzenie - mówił w Dwójce Piotr Kofta, komentując książkę "Lis" Dubravki Ugrešić.
Audio
  • "Lis" Dubravki Ugrešić i "O tym się nie mówi" Emilie Pine. Omówienie książek (Czytelnia/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: mat. prom.

"Lis" to zbiór sześciu esejów połączonych figurą lisa, traktowaną dosłownie lub metaforycznie. Autorka przeskakuje między wątkami, zapraszając czytelnika w literacką podróż od Japonii przez Rosję i Bałkany, aż po Amerykę, umiejętnie wplatając w kolejne teksty wątki autobiograficzne.

- "Lis" czy "lisica" jest tu metaforą pisarza, który z jednej strony prowadzi politykę iluzji, trochę oszustwa, podstępu, ale z drugiej jest postrzegany jako ktoś godny podziwu - tłumaczył recenzent Dwójkowej "Czytelni". Jak podkreślał, w przypadku Dubravki Ugrešić możemy mówić o literaturze jako o swoistym przymusie. - To nie jest eseistyka, to są powieści eseistyczne. Ten zbiór esejów ma wewnętrzną dynamikę, narrację, bohaterów. I opowiada pewną historię. Ta historia jest oczywiście historią samej Ugrešić, która się odbija w różnych lustrach. Na przykład fascynują ją losy artystów emigrantów – mówił Piotr Kofta.

W audycji została również omówiona inna książka: "O tym się nie mówi" Emilie Pine.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 14.03.2020

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Literackie premiery, które zachwyciły świat

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 12:30
W "Czytelni" Iwona Rusek i Piotr Kofta zrecenzowali książki "Normalni ludzie" Sally Rooney oraz "Śmierć Jezusa" Johna Maxwella Coetzee'ego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowości w polskiej prozie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 13:54
W "Czytelni"tym razem recenzowaliśmy książki "Krew i honor" Michała Zygmunta oraz "Żywopłoty" - literacki debiut Marii Karpińskiej. 
rozwiń zwiń