Nowości w polskiej prozie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 13:54
W "Czytelni"tym razem recenzowaliśmy książki "Krew i honor" Michała Zygmunta oraz "Żywopłoty" - literacki debiut Marii Karpińskiej. 
Audio
  • "Krew i honor" Michała Zygmunta oraz "Żywopłoty" Marii Karpińskiej (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. prasowe

Warszawa, wiosna 1936 roku. Jakub Berg ma wszystko. Przynajmniej tak mu się wydaje. Dużo seksu, mocnych wrażeń i niekończącej się zabawy, a przede wszystkim bardzo dużo pieniędzy. Całe jego życie odmieni jedna impreza – tej nocy pozna Julię i Franka. Piękna córka carskiego generała i tajemniczy uciekinier z dalekiej prowincji rzucą go w objęcia szalonej przygody i równie szalonej miłości. Czekają go przemoc i romantyczne uniesienia, komunistyczna konspiracja i Żołnierze Wyklęci – czytamy w opisie powieści "Krew i honor".

W "Żywopłotach" z kolei poznajemy losy tzw. zwykłych ludzi, bohaterów szarych, z założenia niczym się niewyróżniających i przez to niezwykle ciekawych. Tematy takie jak wspomnienia nastoletnich wakacji spędzonych z przypadkową koleżanką lub urządzanie pierwszego własnego mieszkania są dla autorki pretekstem do wyrażenia prawdy o ludzkim losie, sensie istnienia, przeznaczeniu, pamięci, a przede wszystkim: miłości i śmierci. Kameralne, nastrojowe opowiadania przenika ton spokojnej, błyskotliwej refleksji nad przemianami ludzkiej osobowości i uczuciowością.

O obu książkach rozmawialiśmy w audycji z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 7.03.2020

Godzina emisji: 12.30

materiały prom./am/pg

Czytaj także

"Poczytnik". Obraz Żołnierzy Wyklętych w polskiej literaturze

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 22:29
- Jest kilka bardzo wartościowych pozycji, ale nie są one znane w takim stopniu jak być powinny. Jest na przykład książka Janusza Krasińskiego "Na stracenie". Myślę też o "Urodzonym z wiatru" Marka Harnego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, odnosząc się do pytania o obecność Żołnierzy Wyklętych w polskiej literaturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 05:49
51 lat temu zmarł Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
rozwiń zwiń