Literackie premiery, które zachwyciły świat

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 12:30
W "Czytelni" Iwona Rusek i Piotr Kofta zrecenzowali książki "Normalni ludzie" Sally Rooney oraz "Śmierć Jezusa" Johna Maxwella Coetzee'ego. 
Audio
  • Iwona Rusek i Piotr Kofta recenzują książki "Normalni ludzie" Sally Rooney oraz "Śmierć Jezusa" Johna Maxwella Coetzee'go (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. prasowe

normalni ludzie karolina bacia 2 1200.jpg
"Normalni ludzie" na antenie radiowej Dwójki

Sally Rooney w "Normalnych ludziach" opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.

Powieść "Normalni ludzie" nominowana była do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. Ponadto stacja BBC ogłosiła, że historia Connella i Marianne zostanie przeniesiona na mały ekran, a adaptację wyreżyseruje Lenny Abrahamson.

Książka Coetzee'go to osadzona we współczesnym świecie historia świętej rodziny. Na meczu piłki nożnej David spotyka tajemniczego mężczyznę. Za jego namową zostawia rodziców i przeprowadza się do sierocińca. Szybko zjednuje sobie uczniów. Zostaje obwołany Bogiem. Czy David przeżyje?

Hiszpański tygodnik "El Cultural" określił powieść jako "oryginalne, ambitne, odważne dzieło".

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 29.02.2020

Godzina emisji: 12.30

materiały prom./am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henry James. Pisarz, który wchodził do ludzkiej głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 05:45
104 lata temu zmarł jeden z najwybitniejszych anglojęzycznych prozaików przełomu XIX i XX wieku. Henry James był mistrzem portretów psychologicznych. Tworzył na pograniczu kultur amerykańskiej i europejskiej oraz na styku literackiego realizmu i modernizmu.
rozwiń zwiń