"Pragnienie" Amélie Nothomb. Literatura o człowieczeństwie Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 15:58
- To bardzo odważna decyzja pisarska, by jeszcze raz pisać apokryf Męki Pańskiej. Wielu psiarzy to robiło i zrobiło to lepiej niż Amélie Nothomb - podkreślał Piotr Kofta, recenzując w Dwójce książkę belgijskiej pisarki. 
Audio
  • "Pragnienie" Amélie Nothomb i "Syn Jezusa" Denisa Johnsona. Dyskusja o książkach (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. promocyjne

- Problem z tą książką jest taki, że jest bardzo mało odważna. Jeśli ktoś się rzuca na głębokie wody apokryfu jednego z najważniejszych tekstów założycielskich naszej cywilizacji, powinien przekazać coś ponad banalną refleksję, że Jezus był człowiekiem cielesnym – mówił Piotr Kofta. Jak przypominał, dyskusje na temat cielesności Jezusa chrześcijaństwo prowadzi od swoich początków. - Niewiele można wnieść do tematu, decydując się na tak banalną metaforę, na jaką decyduje się Amélie Nothomb. Wszyscy czytelnicy literatury wiedzą, że Jezus jest jedną z najbardziej nośnych metafor człowieczeństwa, jaką mamy w ogóle – oceniał krytyk.

W audycji usłyszeliśmy również recenzję innej książki: "Syna Jezusa" Denisa Johnsona.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 4.04.2020

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Noblistka w Ulu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 12:50
3 kwietnia o godzinie 18.00 Olga Tokarczuk przeczyta swoje stare opowiadanie, sprzed 22 lat, zatytułowane „Próba generalna”. Jak twierdzi autorka: "Dziwnym trafem ten krótki tekst stał się dziś bardzo aktualny".
rozwiń zwiń