Reportaże o przemocy seksualnej w Komitecie Noblowskim i Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:45
Dwa reportaże, które przerwały zmowę milczenia i cierpienia na elitarnych szczytach. W audycji "Czytelnia" zajrzeliśmy do książek Matildy Voss Gustavsson "Klub. Seksskandal w Komitecie Noblowskim" oraz  Ronana Farrowa "Złap i ukręć łeb". 
Okładka książek
Okładka książekFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
30:29 [ PR2]PR2 (mp3) 4 październik 2020 12_29_44.mp3 Recenzja książek Matildy Voss Gustavsson "Klub. Seksskandal w Komitecie Noblowskim" oraz Ronana Farrowa "Złap i ukręć łeb" (Czytelnia/Dwójka)

 

Pod koniec 2017 roku jeden z najpopularniejszych szwedzkich dzienników "Dagens Nyheter" opublikował reportaż śledczy, który sprawił, że najbardziej prestiżowa i nieskalana instytucja kulturalna na świecie trafiła na pierwsze strony międzynarodowych tytułów. Gustavsson w swoim rzetelnym materiale opisała napaści seksualne, korupcję, nadużycia i bezwzględną walkę o wpływy i władzę wśród intelektualnej elity związanej z Komitetem Noblowskim. W wyniku tej publikacji w 2018 roku nie przyznano Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

W 2017 roku Ronan Farrow, syn słynnej hollywoodzkiej pary, Mii Farrow i Woody’ego Allena, prowadził dziennikarskie śledztwo w związku z przemocą seksualną w Hollywood. Kiedy wreszcie reportaż ujrzał światło dzienne, wyszło na jaw, że podjęta przez niego sprawa Weinsteina to tylko wierzchołek góry lodowej – podobnych do niego było więcej, a sieć powiązań między światem polityki, biznesu i mediów przez lata zapewniała im bezkarność.

mat. prasowe

***

Obie nowości recenzowaliśmy wraz z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 4.10.2020

Godzina emisji: 12.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Codzienne życie pianisty"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:54
Historia niewidomego muzyka - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komeda" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 18:00
Pod koniec kwietnia obchodziliśmy 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy - wybitnego kompozytora, twórcy muzyki filmowej.
rozwiń zwiń