REKLAMA

"Piękne zielone oczy" i "Dodatkowa dusza". Groza II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 19:40
W audycji, razem z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą, recenzowaliśmy książki "Piękne zielone oczy" Arnošt Lustig i "Dodatkowa dusza" Wioletty Grzegorzewskiej.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

Posłuchaj
28:53 Dwójka Czytelnia 8.11.2020.mp3 Arnošt Lustig "Piękne zielone oczy", Wioletta Grzegorzewska "Dodatkowa dusza" (Czytelnia/Dwójka)

 

Bohaterką książki "Piękne zielone oczy" jest piętnastoletnia Żydówka Hanka Kauders, która traci w obozie koncentracyjnym całą rodzinę. Jej samej udaje się przetrwać tylko dzięki temu, że trafia do frontowego burdelu. To doświadczenie, od którego nigdy się nie uwolni, tak jak nie pozbędzie się tatuażu Feldhure, "kurwa polowa". Jej napiętnowane ciało na zawsze pozostanie trochę obce. Na pytanie: "Kim jesteśmy?", dziewczyna odpowie: "Kawałkiem mięsa i roztrzaskaną duszą" (opis wydawcy).

W czasach II wojny światowej dzieje się też akcja powieści "Dodatkowa dusza". Z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki ucieka mężczyzna. Za wszelką cenę pragnie wrócić do Warszawy, by odnaleźć i uratować syna. Julian Brzeziński, który przed wojną był przedsiębiorcą, musi zmierzyć się z dramatyczną sytuacją, w jakiej się znalazł. Nowa tożsamość, ukrywanie się przed dawnymi sąsiadami, którzy mogliby go rozpoznać, ale też obawy o syna Marcina angażującego się w działalność konspiracyjną, mimo że ma zaledwie trzynaście lat…

materiały prom.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 8.11.2020

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: w swojej arogancji uważam, że zasługuję na każdą nagrodę

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 21:15
- To bardzo ciekawe, że przytrafiła mi się nagroda trochę za całokształt. Rozumiem, że to jest głównie za wkład w literaturę kryminalną, czyli trzy moje powieści, których bohaterem jest prokurator Teodor Szacki - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Zygmunt Miłoszewski, tegoroczny laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru.
rozwiń zwiń