Kobiece narracje: "Dziewczyna, kobieta, inna" i "Wydz. Domysłów"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 13:33
Wspólnie ze specjalistami z dziedziny literatury zajrzymy do książek Bernardine Evaristo "Dziewczyna, kobieta, inna" oraz Jenny Offill "Wydz. Domysłów".
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj
29:44 Dwójka czytelnia 16.05.2021.mp3 Bernardine Evaristo "Dziewczyna, kobieta, inna" i Jenny Offill "Wydz. Domysłów" (Czytelnia/Dwójka) 

"Dziewczyna, kobieta, inna" została uhonorowana Nagrodą Bookera w 2019 roku.

Jest to oszałamiająca, pulsująca życiem powieść o kobietach. O ich sile, słabościach, bolączkach, powodach do szczęścia, pragnieniach i miłości. Opowiada o artystkach, bankierkach, nauczycielkach, sprzątaczkach, gospodyniach domowych – w różnym wieku i na różnych etapach życia.

Dwójka poleca "Literackie witaminy" >>>>

"Wydz. Domysłów" Jenny Offill wrzuca nas w ferwor myśli narratorki i prowadzi przez meandry jej codzienności. Rysuje portret kobiety, która czujnie i z bliska przygląda się światu. Wygłoszony wykład, spacer w pobliskim parku, rozmowa z przyjaciółką czy godziny poświęcone pracy nad kolejną książką – wszystko może dać impuls do rozpędzonej gonitwy myśli. 

Bezimiennej bohaterce rwący potok myśli nigdy nie daje spokoju. Bo co robić, gdy mózg nieustannie wiruje, a natrętne zdania czepiają się jak rzepy? I choć "głowy się nie instruuje", wewnętrzny monolog staje się jej jedyną strategią przetrwania.

(opisy pochodzą od wydawców)

Gośćmi audycji byli Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 16.05.2021

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

Marian Sworzeń: na nowo sięgnąłem po Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 17:33
- Poezja Zagajewskiego była dla mnie zawsze wzorem twórczości, która mobilizuje czytelnika, która pokazuje, jak pięknie można pisać o świecie i go przeżywać - mówił w "Literackich witaminach" Marian Sworzeń, pisarz, dramaturg i eseista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Grabiński zaprasza do odkrywania Słowacji

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 17:52
- Jeśli ktoś szukałby książki z zakresu beletrystyki o Słowacji, to polecałbym "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" - mówił w "Literackich witaminach" tłumacz literatury słowackiej i czeskiej Tomasz Grabiński.
rozwiń zwiń