Poezja Zagajewskiego: "nie trzeba wielu słów"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 14:03
- Przypominał nam, że słowa podlegają manipulacji, można je dowolnie zmieniać. Przypominał, że dzieje się coś bardzo okrutnego, dlatego że zmienia się nam rzeczywistość - w "Poranku Dwójki" wraz z Iwoną Smolką, dziennikarką Polskiego Radia, pisarką, krytykiem literackim powróciliśmy do twórczości Adama Zagajewskiego.  
Adam Zagajewski
Adam ZagajewskiFoto: Kusiński Wojciech/PR2

Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie, wkrótce potem jego rodzina przeniosła się - w ramach akcji repatriacyjnej - do Polski. Dzieciństwo spędził na Śląsku, w Gliwicach, lata uniwersyteckie w Krakowie, gdzie studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W trakcie studiów pracował jako asystent w Instytucie Nauk Społecznych AGH. Jako poeta zadebiutował w 1968 roku.

Posłuchaj
20:32 Poranek Dwójki 8 kwiecień 2021 09_32_18v1.mp3 Iwona Smolka o poezji Adama Zagajewskiego (Poranek Dwójki)

 W Programie 2 Polskiego Radia przywołaliśmy wiersze, które uzanać można za kluczowe w twórczości poety.

- Najważniejszy wiersz to ten, który się zaczyna się od słów "Spróbuj opiewać okaleczony świat". To był wiersz, który powstał zaraz po straszliwym momencie, kiedy runęły dwie wieże, zginęły tysiące ludzi - przypomniała Iwona Smolka. - Wiersz Zagajewskiego, który znalazł się na pierwszej stronie New Yorkera stał się w jakiś sposób wyzwaniem: spróbuj żyć dalej, pamiętaj, twoja pamięć ma to wszystko przechować, ale jednocześnie pamiętaj o pięknie. Niech piękno, niech dobroć zapanuje nad okrucieństwem.


ZAGAJEWSKI FORUM 1200.png
Tadeusz Dąbrowski: Zagajewski opiewał okaleczony świat

Zanim jednak zdobył tym wierszem sławę, Zagajewski już w latach 70. w tomie "Sklepy mięsne" i wierszu o tym samym tytule, domagał się prawdy słów, opowiadała Iwona Smolka. - Wtedy był to dla mnie szalenie ważny poeta, w ogóle ważny dla naszego pokolenia - podkreśliła. - Chodzi o prawdę słów, które nie fałszują rzeczywistości, nie fałszują okrucieństwa, brzydoty, ale także tego, co świadczy o naszej epoce. Tego dopominał się młody Zagajewski.

Czytaj także:

- Jego wiersze są przesycone odwołaniami do kultury, muzyki. To jest wędrówka przez muzea, przywołanie wielkich świadectw literackich, zakorzenienie w kulturze wszystkich epok. Inaczej traci się tożsamość. Dla niego tożsamość to było zakorzenienie w kulturze europejskiej - stwierdziła dziennikarka.

Na niedzielę 11 kwietnia zaplanowana została pierwsza część uroczystości pogrzebowych poety - msza w bazylice św. Floriana w Krakowie. Kazanie wygłosi przyjaciel artysty - ks. Alfred Wierzbicki, a koncelebrować będzie ks. Andrzej Luter. Podczas uroczystości wiersze przeczyta aktorka Maja Komorowska. Gdy będzie możliwie zorganizowanie państwowych uroczystości pogrzebowych, urna z prochami poety zostanie złożona w Panteonie Narodowym.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Iwona Smolka (dziennikarka Polskiego Radia, pisarka, krytyk literacki)

Data emisji: 8.04.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Spróbuj opiewać okaleczony świat". Wspominamy Adama Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 02:00
To pierwsze słowa jednego z najsłynniejszych polskich wierszy, przetłumaczonego przez Clare Cavanagh, który po zamachach z 11 września 2001 roku trafił na eksponowaną stronę "New Yorkera". W tym tkwi siła poezji: pisana w określonych okolicznościach wybrzmiewa mocno w innym miejscu i czasie i powraca, tak jak dziś, działając nadal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Echa Katynia" - jednostka w zderzeniu z totalitaryzmem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:49
- Chcielibyśmy, dzięki temu festiwalowi zaprezentować w jaki sposób systemy totalitarne wpływają na życie ludzi, narodów, jednostek w zderzeniu z totalitaryzmem - mówił w Dwójce Karol Litwin, zastępca naczelnika Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN zapowiadając II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia".
rozwiń zwiń