REKLAMA

Kobiece postacie w literaturze skandynawskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 20:21
W "Czytelni" Iwona Rusek i Piotr Kofta zrecenzowali książkę "Polowanie na małego szczupaka" fińskiego pisarza Juhani Karily, a także "Trylogię kopenhaską" duńskiej poetki i prozaiczki Tove Ditlevsen.
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
29:23 Czytelnia 22.08.2021.mp3 Iwona Rusek i Piotr Kofta i książkach "Polowanie na małego szczupaka" Juhani Karily i "Trylogia kopenhaska" Tove Ditlevsen (Czytelnia/Dwójka)

"Polowanie na małego szczupaka" to - jak pisze wydawca - powieść pełna czarów i zabobonów, w której realne miesza się z nadprzyrodzonym. Chyłki jeżdżą na tylnym siedzeniu samochodu, wodniki grają z ludźmi w karty, a paskudy wchodzą w człowieka, żeby się najeść.

Główną bohaterką jest Elina, mieszkająca na terenie Laponii Wschoniej - terenu, na którym rozciągają się same bagna, a mieszkańcy mówią lokalną odmianą fińskiego i dokąd nie ma po co podróżować. To część Finlandii, w której przestają działać telefony i ubezpieczenie na życie. Elina co roku przed osiemnastym czerwca musi wyłowić szczupaka ze stawu Oś. Od tego zależy jej życie. Tym razem wszystko idzie nie tak, jak zaplanowała. Czas ucieka, a szczupak wciąż pływa wolno. Do tego Elina podejrzana jest o morderstwo, więc jej tropem podąża policjantka Janatuinen.

Tove Ditlevsen w "Trylogii kopenhaskiej" opisuje swoje dzieciństwo, młodość, cztery małżeństwa i uzależnienie od opiatowego środka przeciwbólowego. W opisie róznorodoności kobiecego doświadczenia jest bezkomproimsowo szczera, a jednocześnie nieuchwytna, jakby pomimo całego talentu nie wierzyła, że kartka wystarczy, by przekazać prawdę o własnym życiu.

Ta duńska poetka i pisarka na wiele lat przed Eleną Ferrante stworzyła epicki memuar o awansie, porzuceniu swoich korzeni, o miłości, która kosztuje zbyt drogo, by była tego warta. Jednak podczas gdy autorka "Genialnej przyjaciółki" potrzebowała dwóch głównych bohaterek, duńskiej pisarce wystarczy tylko jedna – ona sama.

[Mat. prasowe]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 22.08.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Knut Hamsun - noblista wyklęty

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 05:35
70 lat temu, 19 lutego 1952 roku zmarł norweski pisarz, Knut Hamsun. Jego najbardziej znana powieść to "Głód", ale to za wydane prawie 30 lat później "Błogosławieństwo ziemi" dostał literacką Nagrodę Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie w humorze" i "Pottsville". Krytycznie i z dowcipem o współczesnej Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 13:00
W audycji mówiliśmy o dwóch książkach amerykańskich autorów: zbiorze dowcipnych, zjadliwych felietonów "Nie w humorze" Fran Lebowitz i brawurowej kryminalnej grotesce doprawionej absurdalnym humorem "Pottsville" Jima Thompsona.
rozwiń zwiń