"Cisza" i "Komodo". Świat pełen chaosu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 13:10
Podczas niedzielnego spotkania w "Czytelni" nasi recenzenci Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta omówili książki: "Cisza" Dona DeLillo, w przekładzie Michała Kłobukowskiego, oraz "Komodo" Davida Vanna, w przekładzie Dobromiły Jankowskiej.
Okładki książek Cisza Dona DeLillo oraz Komodo Davida Vanna
Okładki książek "Cisza" Dona DeLillo oraz "Komodo" Davida VannaFoto: materiały promocyjne

"Cisza" Don DeLillo

Jeden z najważniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy i jego najnowsza powieść – hipnotyzująca i niepokojąco aktualna wizja współczesności. Rok 2022, niedziela Super Bowl. Piątka przyjaciół umówiona jest na kolację w mieszkaniu na wschodnim Manhattanie. Gospodarzami są emerytowana profesor fizyki wraz z mężem, do których dołącza jeden z byłych studentów. Wśród gości brakuje tylko drugiej pary, spóźnionej przez – jak pokaże czas – dramatyczny lot z Paryża.

Toczą się banalne rozmowy, od pierwszego gwizdka dzieli nas jedynie pasmo reklam. Nagle cyfrowy szum milknie, a wszelkie kanały cyfrowej komunikacji zostają przerwane. To, co następuje potem, jest poruszającą opowieścią o tym, co czyni nas ludźmi. Nigdy dotąd fikcja nie dostarczała nam tak błyskawicznych i celnych wskazówek, jak poruszać się w pełnym chaosu i nieprzewidywalności świecie. Nigdy dotąd wizje przyszłości i język Dona DeLillo nie były tak przeszywająco celne.

"Komodo" David Vann

Na zaproszenie starszego brata Roya Tracy wyjeżdża z Kalifornii i wraz z matką dołącza do niego w Indonezji, na jednej z wysp Parku Narodowego Komodo. Dla bohaterki, ignorowanej przez męża i zmęczonej wychowywaniem pięcioletnich bliźniaków, ta egzotyczna wycieczka ma być długo wyczekiwanym urlopem w raju: nurkowanie, oglądanie podwodnego świata mant i rekinów, relaks. To również okazja do odnowienia kontaktu z Royem, prowadzącym chaotyczne życie po rozwodzie i oddalającym się od krewnych.

Jednak niedługo po przyjeździe na wyspę napięcie między członkami rodziny zaczyna narastać – wracają zadawnione pretensje i urazy z dzieciństwa. Tracy powoli traci grunt pod nogami, przytłoczona falą wspomnień, żalu i goryczy. Rozpoczyna się walka i z każdym kolejnym zanurzeniem w głębinie przybiera na sile, aż w końcu sięga punktu, z którego nie ma już odwrotu.

[opisy pochodzą od wydawców]

Posłuchaj
29:19 Dwójka Czytelnia 20 marzec 2022 12_30_48.mp3 Recenzje książek "Cisza" Dona DeLillo, w przekładzie Michała Kłobukowskiego, oraz "Komodo" Davida Vanna, w przekładzie Dobromiły Jankowskiej

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 20.03.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

"Planeta Piołun" i "Lutecja". Literacki głos z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 12:30
W audycji obejrzeliśmy się na Wschód, żeby porozmawiać o książkach dwójki ukraińskich autorów: "Planecie Piołun" Oksany Zabużko i "Lutecji" Jurija Wynnyczuka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starcia społeczeństw i mocarstw

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 13:30
Iwona Rusek i Piotr Kofta sięgnęli w tym tygodniu po powieści podejmujące temat wojen i konfliktów w wersji fantasy. Były to "Selkis" pióra Gai Grzegorzewskiej i książka Kay Dick "Oni".
rozwiń zwiń