REKLAMA

"Planeta Piołun" i "Lutecja". Literacki głos z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 12:30
W audycji obejrzeliśmy się na Wschód, żeby porozmawiać o książkach dwójki ukraińskich autorów: "Planecie Piołun" Oksany Zabużko i "Lutecji" Jurija Wynnyczuka. 
Okładki książek Planeta Piołun i Lutecja
Okładki książek "Planeta Piołun" i "Lutecja"Foto: materiały prom.

"Planeta Piołun"

Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę - pisze Oksana Zabużko, patrząc na Europę trawioną toksycznymi populizmami i opadającą w intelektualną przepaść. W podzielonym świecie baniek informacyjnych jej eseje zdają się kierować czytelnika w stronę ocalenia, którym dla autorki jest szeroko pojęta kultura, a przede wszystkim kultura uważnego czytania.

W swoich arcyciekawych, wielowarstwowych esejach Oksana Zabużko daje przykład głębokiej lektury, zwracając się w stronę ważnych dla siebie autorów, których światy usiłuje ochronić przed niezrozumieniem. Z zaangażowaniem przygląda się obecnej Ukrainie, podejmując jednocześnie dialog z innymi kulturami. Tłumaczy "Czarnobylską modlitwę" Swietłany Aleksijewicz, żegna się z Josifem Brodskim, ogląda nowy film Larsa von Triera i rozmawia z czytelnikami swoich utworów za granicą.

"Lutecja"

Jurij Wynnyczuk – jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy ukraińskich, autor m.in. nominowanego do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus "Tanga śmierci" – po kilkuletniej przerwie wraca do polskich czytelników z wyjątkową książką w przekładzie Bohdana Zadury.

Opowiedziana w "Lutecji" historia w błyskotliwy sposób łączy humor z przejmującym smutkiem, wschodni mistycyzm opiewa odważne sceny erotyczne, a unoszący się nad wszystkim fantasmagoryczno-oniryczny nastrój sprawia, że przedstawiony w powieści świat może być czymś zupełnie innym, niż się początkowo wydaje.

Czy w takich okolicznościach poszukiwania tytułowej Lutecji, którym poświęca się główny bohater, mają szansę zakończyć się powodzeniem? Błądzenie w sennych zaświatach i podejrzanej rzeczywistości XIX i XX wieku może przynieść upragnione spełnienie i wyjaśnić tajemnicę, jednak nic nie jest do końca pewne w mistyczno-sensacyjnym świecie pełnym zagadek, wykreowanym z postmodernistyczną swadą przez Jurija Wynnyczuka.

[opisy obu książek pochodzą od wydawców]

Posłuchaj
28:06 Dwójka czytelnia 6.03.2022.mp3 Oksana Zabużko "Planeta Piołun", Juri Wynnyczuk "Lutecja" (Czytelnia/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 06.03.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Seria "Wschodni Express". Zachwycająca literatura zza wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 17:42
- Jestem pełen zachwytu, zarówno w stosunku do literatury ukraińskiej, jak i białoruskiej. Ta literatura to jest mnóstwo znakomitych pisarzy, którzy są kompletnie u nas nieznani - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury w Lublinie, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina barwna i europejska. Jarosław Iwaszkiewicz o swojej małej ojczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 06:52
– Wieczorami siedziałem w kuchni, przy palącym się pod płytą ogniu, i słuchałem pięknych ukraińskich bajek, gadek i legend – tak pod koniec lat 50. XX w. w Polskim Radiu wspominał swoje dzieciństwo Jarosław Iwaszkiewicz. Ten znakomity polski poeta urodził się i wychował na terenach dzisiejszej Ukrainy. Fakt ten miał wpływ na całą jego twórczość.
rozwiń zwiń