Starcia społeczeństw i mocarstw

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 13:30
Iwona Rusek i Piotr Kofta sięgnęli w tym tygodniu po powieści podejmujące temat wojen i konfliktów w wersji fantasy. Były to "Selkis" pióra Gai Grzegorzewskiej i książka Kay Dick "Oni".
Okładki książek Selkis Gai Grzegorzewskiej i Kay Dick Oni
Okładki książek "Selkis" Gai Grzegorzewskiej i Kay Dick "Oni"Foto: materiały promocyjne

"Selkis" Gaja Grzegorzewska

VI wiek nowej ery w odległym układzie gwiezdnym, którym rządzą dwie zależne od siebie siły – będący militarną potęgą Zjednoczony Sojusz Układu i dostarczające towary Konsorcjum Handlowe.

Kiedy w 570 obrocie Układ zostaje zaatakowany przez nieznanego wroga, na polu walki zostaje Starcastle, ostatnia jednostka floty ZSU. Planowana przez kapitana samobójcza misja okrętu zostaje niespodziewanie przerwana. Z opresji flotę ratuje należący do KaHa kontenerowiec Scarlett. Dzięki zaoferowanej przez trejderów niezwykłej technologii maskującej, Starcastle udaje się umknąć ze strefy zniszczenia.

Kapitan Kingston w ramach umowy przyjmuje na pokład rozbitków ocalałych ze Scarlett. Do załogi dołączają: Kruger – ekscentryczna i arogancka lekarka pokładowa, Selkis – wywołująca skrajne emocje drapieżna istota oraz mechaniczna hybryda Lucius. Swoim wyglądem, zachowaniem i przynależnością gatunkową tak bardzo różnią się od układowych norm, że od pierwszych chwil budzą nieufność żołnierzy floty. Zwłaszcza Selkis, ostatnia przedstawicielka rasy Scorp, niepoddana obowiązkowemu w Układzie uczłowieczaniu. Mimo że trejderom przysługuje immunitet, ich bezpieczeństwo na statku jest kruche.

***

"Oni" Kay Dick

Dystopijny majstersztyk Kay Dick wzbudził zachwyt w momencie wydania, po czym został zapomniany na ponad cztery dekady. Odkryty na nowo w Anglii przeżywa dziś drugą młodość: ukazuje się po raz pierwszy we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz w Polsce.

Powieść strukturalnie niejednoznaczna: bo czy mamy tu do czynienia z jedną narratorką lub jednym narratorem, czy może wieloma mówiącymi osobami nie jest ani razu jasne. Wiadomo natomiast na pewno, że ukazane nam historie mają miejsce w koszmarnym świecie, w którym oddanie się jakiejkolwiek formie twórczości jest bezwzględnie piętnowane i grozi jej autorowi nieodwracalnymi konsekwencjami.

(opisy pochodzą od wydawców)


Posłuchaj
30:23 2022_03_13 12_29_39_PR2_Czytelnia.mp3 Starcia społeczeństw i mocarstw (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 13.03.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

"Planeta Piołun" ukraińskiej pisarki Oksany Zabużko. "Dramatycznie aktualne teksty"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 09:54
- Patrząc na to, co się dzieje obecnie na Ukrainie, okazało się, że "Planeta Piołun" otwiera nowy rozdział, nową historię próby apokalipsy dla całej Europy, już nie tylko dla Ukrainy - powiedziała w audycji "Moje książki" Oksana Zabużko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instytut Książki. Symboliczne i wymierne wsparcie dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 21:18
- Ilekroć przechodzę w Krakowie obok Dwórca Głównego i widzę tę ogromną liczbę młodych kobiet i babć z maleńkimi dziećmi, to mam pewność, że słowa to za mało. Ważniejsze są gesty - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" prof. Krzysztof Koehler, zastępca dyrektora Instytutu Książki.
rozwiń zwiń