Trudne prawdy o nas samych

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 14:00
W audycji Iwona Rusek i Piotr Kofta sięgnęli po książki "Twoja kaczka jest moją kaczką" Debory Eisenberg w przekładzie Kai Gucio i Krzysztofa Majera oraz "Siódmy koń. Opowiadania zebrane" Leonory Carrington w przekładzie Michała Kłobukowskiego i Maryny Ochab.
Okładki książek Twoja kaczka jest moją kaczką Debory Eisenberg oraz Siódmy koń. Opowiadania zebrane Leonory Carrington
Okładki książek "Twoja kaczka jest moją kaczką" Debory Eisenberg oraz "Siódmy koń. Opowiadania zebrane" Leonory CarringtonFoto: materiały promocyjne

Deborah Eisenberg "Twoja kaczka jest moją kaczką" 

Czasem przezabawne, czasem czarujące i zachwycające, czasem uroczyste i tajemnicze, opowieści Eisenberg oswajają nas z najtrudniejszymi prawdami o nas samych. To książka o naszych udrękach, szaleństwach, miłościach i o tych momentach, w których zdajemy sobie sprawę, że naprawdę jest już za późno. Poznajemy bohaterów, których nieustannie nawiedza przeszłość i którzy obawiają się nieuchronnej przyszłości: dziewczynę, która trafia pod opiekę psychiatrów z powodu trudnych do wyjaśnienia krótkotrwałych omdleń; grupę hollywoodzkich aktorów rozdrażnionych publikacją o ich przeszłości czy malarkę, która przyjmuje zaproszenie do domu nad oceanem, gdzie miast pięknych krajobrazów ujrzy zwiastuny katastrofy.

Leonora Carrington "Siódmy koń. Opowiadania zebrane" 

Zwierząt tu co niemiara, i zwykle są elokwentne. Nie brakuje też ludzko-zwierzęcych hybryd, także wygadanych, rodem pewnie z celtyckich mitów, którymi w dzieciństwie karmiła autorkę pochodząca z Irlandii babka. Areną przygód tych przedziwnych stworzeń są zwykle dwór albo salon, spotykają tam ekscentrycznych arystokratów, przedstawicieli nauki i medycyny, ministrów i premiera, a nawet samą królową. Dworska i salonowa etykieta jest dla Carrington niewyczerpanym źródłem inspiracji, subwersja kodeksów i protokołów, które w młodości próbowały wytyczyć granice świata pisarki, sprawia jej wielką radość. Autorka "Siódmego konia" buduje swój literacki świat z parodii i kpiny, a te działają najlepiej, gdy przedmiot żartu zna się z autopsji.

[opisy pochodzą od wydawców]

Posłuchaj
29:25 Dwojka_Czytelnia 2022_03_27-12-30-42.mp3 Trudne prawdy o nas samych (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta (krytycy literaccy)

Data emisji: 27.03.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Starcia społeczeństw i mocarstw

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 13:30
Iwona Rusek i Piotr Kofta sięgnęli w tym tygodniu po powieści podejmujące temat wojen i konfliktów w wersji fantasy. Były to "Selkis" pióra Gai Grzegorzewskiej i książka Kay Dick "Oni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cisza" i "Komodo". Świat pełen chaosu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 13:10
Podczas niedzielnego spotkania w "Czytelni" nasi recenzenci Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta omówili książki: "Cisza" Dona DeLillo, w przekładzie Michała Kłobukowskiego, oraz "Komodo" Davida Vanna, w przekładzie Dobromiły Jankowskiej.
rozwiń zwiń