"Osiem" i "Buddaland" - polskie nowości

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 13:00
Tym razem bohaterem "Czytelni" była nowa proza z Polski. Omawialiśmy książki "Osiem" Jerzego Franczaka i "Buddaland" Juliusza Strachoty. 
Okładki książek Osiem (L) i Buddaland (P)
Okładki książek "Osiem" (L) i "Buddaland" (P)Foto: materiały prom.

"Osiem"

Ktoś robi zakupy, ktoś zastanawia się, po co w ogóle ludzie żyją, ktoś kłóci się z dzieckiem, ktoś przegląda Tindera (ale oczywiście tylko w celach naukowych).

"Osiem" Jerzego Franczaka – zbiór opowiadań, który możemy czytać także jako powieść, to kalejdoskop scen z samotności, niespełnionych nadziei i rutyny, to bolesny i fascynujący portret życia tak zwanych "dorosłych ludzi". Komu można wierzyć, jeśli nie można wierzyć nawet sobie? I czy tylko przymus posprzątania łazienki ratuje nas przed szaleństwem?

"Osiem" to opowieść o języku i rolach, które odgrywamy przed sobą i innymi, o przyczynie i skutku, prawdzie i kłamstwie. To świat, w którym mężczyźni udają, że mają pieniądze, a kobiety, że są wolne i szczęśliwe; nawet dzieci udają. Bohaterowie Franczaka tworzą wspólnotę opartą na wątpliwościach, a ich losy krzyżują się jak w filmach Iñárritu z jego najlepszych lat. Wszyscy tu nieustannie mówią, do siebie, lub do innych, nie nadążając za strumieniem własnych emocji. Jeden włos znaleziony pod prysznicem staje się tropem w zagadce prosto z kryminału codzienności. Ale bohaterowie "Osiem" nigdy nie dowiedzą się, kto jest winny. Zabawna i wzruszająca proza o codzienności i jej zakrętach, za którymi nikt i nic nie czeka.

"Buddaland"

Jacek – dawniej tester oprogramowania, a także były sprzedawca dżinsów oraz dzieł sztuki – odkrywa, że dzięki tybetańskiej medytacji potrafi nawiązać kontakt ze swoim poprzednim wcieleniem. Postanawia zarobić na tej umiejętności. Szybko jednak dowiaduje się, że nie tylko on chce zmienić reinkarnację w biznes. Etapy treningu duchowego można przecież przepisać na język algorytmów, dzięki czemu powstanie nowa technologia, która umożliwi kontakt z poprzednimi wcieleniami.

Podróżując między Warszawą, Wałbrzychem, Dharamsalą, Otwockiem a Nowym Jorkiem, Jacek szuka śladów kobiety, którą był w poprzedniej inkarnacji. Orientuje się jednak, że traci przy tym dostęp do swojego aktualnego życia.

[opisy pochodzą od wydawców]


Posłuchaj
29:18 2023_03_12 12_30_08_PR2_Czytelnia.mp3 "Osiem" i "Buddaland" - polskie nowości (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta (krytycy literaccy)

Data emisji: 12.03.2023

Godzina emisji: 12.30

pg/mo

Czytaj także

"Przechodząc przez próg, zagwiżdżę" i "Zapiski wariatki". Bohaterki kontra trudna rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 13:02
W "Czytelni" omówiliśmy tym razem dwie powieści polskich autorek: "Przechodząc przez próg, zagwiżdżę" Wiktorii Bieżuńskiej i "Zapiski wariatki" Aleksandry Młynarczyk-Gemzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jeśli przecięto cię na pół" i "Czarna ręka, zsiadłe mleko". Kameralny, autorski świat

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 13:03
Tym razem w "Czytelni" zagościła nowa polska proza. Omawialiśmy powieści "Jeśli przecięto cię na pół" Łukasza Barysa i "Czarna ręka, zsiadłe mleko" Katarzyny Szaulińskiej.
rozwiń zwiń