"Jeśli przecięto cię na pół" i "Czarna ręka, zsiadłe mleko". Kameralny, autorski świat

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 13:03
Tym razem w "Czytelni" zagościła nowa polska proza. Omawialiśmy powieści "Jeśli przecięto cię na pół" Łukasza Barysa i "Czarna ręka, zsiadłe mleko" Katarzyny Szaulińskiej.
Okładki książek Jeśli przecięto cię na pół (L) i Czarna ręka, zsiadłe mleko (P)
Okładki książek "Jeśli przecięto cię na pół" (L) i "Czarna ręka, zsiadłe mleko" (P)Foto: materiały prom.

"Jeśli przecięto cię na pół"

Nowa powieść Łukasza Barysa - laureata Paszportu "Polityki" 2021.

Marcel próbuje pogodzić się ze światem po niespodziewanej śmierci mamy. Szuka prawdy o sobie nad ziemią i pod ziemią, w telewizji i w trawie, w stodole i w szkole, w kościele i na cmentarzu. Bo wszędzie można znaleźć klucze do tożsamości, a to, co pozornie zapomniane, wzbudza szczególną ciekawość: tajemnicza przodkini Leokadia Be, trup żołnierza, duch dziadka, kolega z ławki, lalka po matce, wielka słowiańska wioska i zapomniana szkoła. Nawet obieranie ziemniaków z babcią może pomóc zasklepić pęknięcie w sobie, ale to nie takie proste, skoro wszędzie naokoło, w akompaniamencie burz, trąb powietrznych i długotrwałych susz pęka nasza rzeczywistość.

"Czarna ręka, zsiadłe mleko"

Debiut prozatorski cenionej poetki Katarzyny Szaulińskiej.

Jak będzie wyglądało życie chłopca, który urodził się z czarną ręką w białej, polskiej rodzinie? A jak dorastanie księżyca, którego powiła samotna Polka? Czy można ocalić ciało rozrywane przez dwie zaborcze istoty – matkę u kresu życia i córkę, która wyrywa się na świat? I czy traumę po porodzie da się wyleczyć w nielegalnym klubie, gdzie niczym bohaterowie "Podziemnego kręgu" Davida Finchera, młode matki walczą ze sobą na pięści?

Z jednej strony hybrydy przedmieść, szemrane bazary i przybytki – jak pamiętamy: ulubione miejsca surrealistów – z drugiej sterylne gabinety psychiatrów i psychoterapeutów z ich pretensjami do normy. Świat Szaulińskiej, na pozór intymny i kameralny, imponuje rozległością. Autorka łączy sfery, które zwykle się nie spotykają, i stawia tezę, że większość granic, z tożsamościowymi na czele, to uzurpacja albo iluzja.
A wszystko w scenerii kilku europejskich stolic, w tym najważniejszej dla autorki – Warszawy. Szaulińska odsłania czasem mroczne, czasem groteskowe i fantastyczne oblicze miasta i trudno się oprzeć wrażeniu, że ten rys naprawdę wzbogaca jego portret znany z rodzimej literatury.

[opisy obu książek pochodzą od wydawców]

Lektury omówiliśmy wspólnie z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą.

Posłuchaj
30:19 Dwojka_Czytelnia_2023_02_12-12-30-02.mp3 "Jeśli przecięto cię na pół" i "Czarna ręka, zsiadłe mleko". Kameralny, autorski świat (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta (krytycy literaccy)

Data emisji: 12.02.2023

Godzina emisji: 12.30

pg

Czytaj także

Grzegorz Kasdepke: dzieci są dla mnie inspiracją [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 13:00
- Gdy wyjeżdżałem z Białegostoku do Warszawy 30 lat temu na studia dziennikarskie, miały mi one pozwolić na realizowanie innego wielkiego marzenia. Już wówczas chciałem być zawodowym, utrzymującym się z pisania pisarzem. Przez myśl mi nie przeszło, że będę pisał książki dla dzieci - opowiadał o swoim dzieciństwie gość Roberta Mazurka, autor książek dla dzieci - Grzegorz Kasdepke.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przechodząc przez próg, zagwiżdżę" i "Zapiski wariatki". Bohaterki kontra trudna rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 13:02
W "Czytelni" omówiliśmy tym razem dwie powieści polskich autorek: "Przechodząc przez próg, zagwiżdżę" Wiktorii Bieżuńskiej i "Zapiski wariatki" Aleksandry Młynarczyk-Gemzy.
rozwiń zwiń