"Reneta" i "Ciężar skóry" - postapokalipsa i baśnie dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 23:00
W audycji "Czytelnia" analizowaliśmy dwie pozycje rodzimych autorek - "Renetę" Barbary Klickiej oraz "Ciężar skóry" Małgorzaty Rejmer.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. pras.

Barbara Klicka "Reneta"

Musiała wydarzyć się katastrofa, bo Mira wraca do miasta ze swojej przeszłości. Zamieszkuje w domu, którego ułamek należy do niej, reszta do jej ciotecznych sióstr, Anki i Róży. Nowa praca polega na przedzieraniu się przez hałdy na wpół zużytych tekstyliów, segregowaniu, decydowaniu o tym, co da się jeszcze uzdatnić, co należy zutylizować. Wciąż na nowo podejmowany przez Mirę wysiłek zapominania przeszłości, która ją tu doprowadziła, jest nieustannie niweczony przez jej pamięć.

"Reneta" to postapokaliptyczna opowieść o tym, jak wiele razy można restartować własne życie. O zmęczeniu, kapitalizmie, ruchu i zastyganiu. O tym, że niektóre jabłka już rodzą się stare.

***

Małgorzata Rejmer "Ciężar skóry"

Polska, Albania, Kosowo. Graniczne sytuacje zamknięte w dziesięciu zmysłowych opowieściach – o wyobcowaniu i szukaniu bliskości, o przemocy i codziennych klęskach. O tym, jak słabi mogą poczuć się silni, a odrzuceni - znaleźć miłość.

"Ciężar skóry" to mroczne baśnie dla dorosłych, które zbaczają z torów realizmu i pozwalają spojrzeć na współczesnego człowieka z nowej, często zaskakującej perspektywy. Wytrącają ze strefy komfortu i zmuszają do zastanowienia się nad kwestiami, których w rutynie codziennego życia wolimy nie dostrzegać.


Posłuchaj
29:58 2023_11_25 22_30_03_Dwojka_Czytelnia.mp3 "Reneta" i "Ciężar skóry" - postapokalipsa i baśnie dla dorosłych (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona RusekPiotr Kofta

Data emisji: 25.11.2023

Godz. emisji: 22.30

mgc

Czytaj także

"Łakome" i "Śmierć przychodzi nawet latem" - powieści o życiu i umieraniu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 19:30
W sobotnim wydaniu "Czytelni" rozmawialiśmy o dwóch powieściach, których głównym tematem jest odchodzenie, śmierć i żałoba po stracie najbliższych członków rodziny. Książki ocenili zaproszeni goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdeněk Svěrák i Jaroslav Rudiš, czyli bierzemy na warsztat czeskich autorów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 19:30
- Zdeněk Svěrák jest klasykiem, nie tylko literatury, zajmuje się różnymi dziedzinami. To weteran czeskiej kultury, wciąż aktywny aktor, scenarzysta i postać wręcz kultowa w Czechach. Od jakiegoś czasu opowiadania są ulubioną formą wypowiedzi literackiej Svěráka. Widać w nich cały jego dorobek. Znajdujemy tam absurdalny, surrealistyczny humor, a także pewną melancholię, poczucie przemijania - mówił w Dwójce Piotr Kofta.
rozwiń zwiń