"Legendy" i "Zmierzchanie świata" - opowieści oparte na prawdziwych wydarzeniach

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2024 22:00
W tym wydaniu "Czytelni" literatura obca: Torgny Lindgren "Legendy" (tł. Tomasz Feliks) oraz Werner Herzog "Zmierzchanie świata" (tł. Małgorzata Łukasiewicz). O książkach rozmawiali Małgorzata Szymankiewicz oraz jej goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta.
Okładki książek omawianych w audycji
Okładki książek omawianych w audycjiFoto: materiały promocyjne

Torgny Lindgren "Legendy" (tł. Tomasz Feliks)

Zbiór utworów szwedzkiego mistrza formy o niepohamowanej fantazji i niezwykłym darze opowiadania.

Legendy to trzynaście opowieści, mitów, apokryfów, anegdot zasłyszanych, gruntownie przetworzonych albo całkiem zmyślonych. Pośród nich znalazły się historie rolnika, który tak kochał swoje gospodarstwo i ziemniaki, że postradał zmysły i wybrał przemoc, noblistów Selmy Lagerlöf i Vernera von Heidenstama, Buddy krojącego swoje ciało na kawałeczki, piłkarza, który nigdy nie podawał to tyłu, a gdy to zrobił, połamano go kołem, pana i niewolnika, którzy zamienili się rolami, czy wreszcie trudnej i bolesnej miłości olbrzyma i bogini.

***

Werner Herzog "Zmierzchanie świata" (tł. Małgorzata Łukasiewicz)

Znakomity reżyser w roli powieściopisarza. "Zmierzchanie świata" to oparta na prawdziwych wydarzeniach ("wiele szczegółów się zgadza, wiele nie") historia japońskiego żołnierza Hiroo Onody, który po zakończeniu II wojny światowej przez kolejne dwadzieścia dziewięć lat walczy o utrzymanie pozycji na filipińskiej wyspie.

Werner Herzog spotkał siedemdziesięciopięcioletniego Hiroo Onodę pod koniec lat dziewięćdziesiątych w Japonii.

(opisy pochodzą od wydawców)


Posłuchaj
28:42 2024_01_20 21_30_11_Dwojka_Czytelnia.mp3 "Legendy" i "Zmierzchanie świata" - opowieści oparte na prawdziwych wydarzeniach (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 20.01.2024

Godzina emisji: 21.30

mgc/mo

Czytaj także

"Nim dojrzeją maliny" i "Elmet" - debiuty o rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 13:03
W "Czytelni" tym razem sięgnęliśmy po książki "Nim dojrzeją maliny" Eugenii Kuzniecowej (w tłumaczeniu Iwony Boruszkowskiej) i "Elmet" Fiony Mozley (tł. Łukasz Witczak).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odpływ" i "Ptaki" - ludzie skonfrontowani z losem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 10:00
Podczas audycji rozmawialiśmy o dwóch publikacjach prozatorskich, były to "Odpływ" (autorka: Aroa Moreno Duran) oraz "Ptaki" (Samanta Schweblin). Książki zrecenzowali Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń