Literatura 2016. Zachwyty i książki "nudne jak kefir"

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 12:25
W minionym roku w "Czytelni" zrecenzowaliśmy 18 polskich i 22 zagraniczne książki. Czas na podsumowanie, czyli listę najlepszych pozycji oraz tych, których lekturę odradzamy.
Audio
  • Literatura 2016. Zachwyty i książki "nudne jak kefir" (Czytelnia/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

– Największym rozczarowaniem jest moim zdaniem to, że trafia do nas bardzo mocno przereklamowana literatura anglojęzyczna – mówił Piotr Kofta. – Jest ona sztucznie nadmuchana marketingowo, najpierw przez zagranicznych krytyków i media, a potem na zasadzie automatyzmu także polska krytyka czyta je, padając na kolana i nie uruchamiając żadnych instrumentów krytycznych w głowie – dodał.

Co według recenzentów "Czytelni" było "koszmarnym gniotem", co "ciężką grafomanią", a co "przeciętną konfekcją"? Która polska książka była czytelniczym "koszmarem"? Z drugiej zaś strony - do których dzieł warto jeszcze wrócić i które z nich okazały się prawdziwymi literackimi perłami? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 31.12.2016

Godzina emisji: 12.30

mc/kul

Czytaj także

"Opowiadania Rose Tremain trzeba popijać"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 14:00
- Niektóre z tych opowiadań to substancja sucha jak karma dla psów i to ta z niższej półki - mówił o tomie "Lato zimą" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strącanie żołnierzyków w opowiadaniach Małeckiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 13:57
- Dość płytko przeżyłem pierwsze pięć zgonów, natomiast im dalej, tym większą obojętność wykazywałem wobec kolejnych agonii, a pod koniec zacząłem traktować je w kategoriach humorystycznych - mówił Piotr Kofta o "Śladach" Jakuba Małeckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rodowód" starszej siostry braci Singerów

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 15:30
W audycji rozmawialiśmy m.in. o książce będącej pierwszym przełożonym na język polski zbiorem opowiadań izraelskiej pisarki Esther Kreitman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oriana Fallaci podróżuje po Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 15:28
W "Czytelni" rozmawialiśmy m.in. o nowo wydanych w Polsce amerykańskich zapiskach słynnej włoskiej dziennikarki i pisarki.
rozwiń zwiń