Debiut Fuentesa, czyli przepis na literaturę latynoamerykańską

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 15:35
- Już na samy początku tego wielkiego wybuchu literackiego zaznaczyły się różne nurty, ale i podobieństwa - mówił Piotr Kofta o nowej powieści latynoamerykańskiej. Punktem wyjścia do rozmowy była debiutancka książka meksykańskiego prozaika Carlosa Fuentesa "Kraina najczystszego powietrza".
Audio
  • Rozmowa o książce Tomasa Gonzaleza "Trudne światło" oraz o "Krainie najczystszego powietrza" Carlosa Fuentesa (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek Kraina najczystszego powietrza i Trudne światło
Okładki książek "Kraina najczystszego powietrza" i "Trudne światło" Foto: mat. promocyjne

Jesten_bratem_NN_1200.jpg
Proza Fleur Jaeggy. "To opowieści o toksyczności życia"

Wśród tych podobieństw, wyliczał Piotr Kofta, można wymienić: czerpanie pełnymi garściami z dorobku europejskiego modernizmu i przetwarzanie go na własne potrzeby, silne zaznaczanie lokalnego kontekstu oraz jego mitologizacja.

Jak te cechy tzw. nowej powieści latynoamerykańskiej objawiają się w "Krainie najczystszego powietrza"? W jakim sensie powieść ta jest podobna do "Lalki" Prusa? W audycji została również omówiona książka kolumbijskiego pisarza Tomasa Gonzaleza "Trudne światło".

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Piotr Kofta (krytyk literacki)

Data emisji: 7.04.2018

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

"Venclowa uczy, że o tym, co ważne, się nie krzyczy"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 15:02
- Mając ogromną wiedzę i doświadczenie i będąc uważnym obserwatorem wydarzeń, Tomas Vencolva unika oceny pochopnej. Udowadnia, że nie należy podnosić głosu, gdy chce się mówić o sprawach drastycznych – stwierdziła w Dwójce Beata Kalęba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Sołtys i The best of Marek Nowakowski

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 21:08
- Te opowiadania pochodzą z różnych okresów życia i z różnych tomów. Wybór nie był łatwy, ale według wydawcy to najlepsza i najbardziej nośna proza - powiedziała Jolanta Nowakowska o nowym wyborze opowiadań swojego męża, zmarłego przed czterema laty Marka Nowakowskiego
rozwiń zwiń