REKLAMA

"Małe Grozy" i 'Rzeczy niewysłowione". Magiczna Warmia oraz inne światy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:48
W "Czytelni" Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta zrecenzowali książkę "Małe Grozy" Łukasza Staniszewskiego oraz "Rzeczy niewysłowione" Sørena Gaugera.
Audio
  • Recenzje książek "Małe Grozy" Łukasza Staniszewskiego oraz "Rzeczy niewysłowione" Sørena Gaugera (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek Małe Grozy i Rzeczy niewysłowione
Okładki książek "Małe Grozy" i "Rzeczy niewysłowione"Foto: Mat. promocyjne

"Małe Grozy" to opowieść z serca Warmii. Stary Jerycho hoduje pod powiekami perły, Michał Toporek konstruuje niemożliwe maszyny, moc opowieści Józwy jest tak nieodparta, że przyciąga wszystkie kobiety, Daniłło czyta w myślach, a Karolina burzy krew nawet w drewnianym strachu na wróble. Jeśli Warmia nie miała dotąd swojej mitologii - duchów, strachów, kusicielek i demonów - mieszkający w Olsztynie Łukasz Staniszewski wypełnia ten brak swoim debiutem powieściowym. Pełne zmysłowości, zaskakujące i oryginalne historie, które tworzą realistyczny, a zarazem magiczny obraz Warmii, którym rządzą popędy, pragnienia i tęsknoty, a jedynym sposobem na zaspokojenie niepohamowanego apetytu na życie jest odnalezienie jedności z naturą, choćby i poza moralnością.

Książka "Rzeczy niewysłowione" to opowieść o człowieku zgubionym w dżungli swoich wyobrażeń. To druga książka kanadyjskiego pisarza Sørena Gaugera wydana w Polsce. Pierwsza była powieść "Nie to, nie tamto" wydana w 2014 roku. Autor wydał również dwa zbiory opowiadań w języku angielskim: "Hymns to Milionaires" i "Quatre Regards sur L'Enfant Jesus". Tłumaczy prozę dwudziestolecia międzywojennego oraz współczesną. Na język angielski przełożył między innymi książki Witkacego, Brunona Jasieńskiego oraz Jerzego Ficowskiego.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 9.05.2020

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

Dorota Kotas: postanowiłam napisać książkę na próbę

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 10:43
Na początku 2019 roku Dorota Kotas otrzymała wyróżnienie w organizowanym przez radiową Jedynkę konkursie na opowiadanie "Moja niepodległość", a teraz wydała pierwszą książkę. "Pustostany" to smutno-zabawna opowieść o bezrobotnej dwudziestoparolatce mieszkającej na warszawskim Grochowie, wśród pustostanów po zmarłych ("zmarli to moi ulubieni sąsiedzi" - mówi narratorka). To opowieść pełna wnikliwych obserwacji i absurdalnego humoru. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Heydel: polecam książki, które dają wolność

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 17:00
- Virginia Woolf w esejach pisze, że czytanie to wolność absolutna. Ona mogłaby być patronką takich lektur - mówiła znakomita tłumaczka, opowiadając o książkach, które otwierają przed czytelnikiem "przestrzenie wolności.
rozwiń zwiń