"Krew o świcie" i "Paradajs". Brutalna proza z Ameryki Łacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 13:00
W tym wydaniu "Czytelni" zajęliśmy się książkami peruwiańskiej autorki Claudii Salazar Jimenez pt. "Krew o świcie" (w tłumaczeniu Tomasza Pindla) oraz "Paradajs" (tł. Katarzyna Sosnowska) pisarki z Meksyku Fernandy Melchory. 
Okładki książek Krew o świcie (L) i Paradajs
Okładki książek "Krew o świcie" (L) i "Paradajs"Foto: materiały prom.

"Krew o świcie"

W powieści splatają się ze sobą losy trzech kobiet na tle mrocznej historii Peru lat 80. i 90. Terrorystyczna organizacja Świetlisty Szlak, której radykalny program oparty został na doktrynie marksistowsko-leninowsko-maoistycznej, przystąpiła wówczas do walki z instytucjami państwa oraz obywatelami, którzy nie chcieli podporządkować się rewolucyjnym hasłom.

Claudia Salazar Jimenez ukazuje wojnę oczyma kobiet, mieszając w swej brutalnej prozie politykę, pożądanie i ból. Osobiste historie, choć fikcyjne, przybliżają czytelnikom traumę całego narodu, która do dziś pozostaje żywa. Krew o świcie dowodzi, że tylko sztuka pozwala nam pamiętać i przypomina, że "każdy, kto ma jakieś pojęcie o historii, wie, że wielkie zmiany społeczne nie są możliwe bez kobiecego fermentu".

"Paradajs"

Jest to – charakterystyczny dla prozy Melchor – dosadny i drobiazgowy obraz meksykańskiego społeczeństwa, ukazujący jego rasistowskie, klasowe i przemocowe tendencje.

Luksusowy kompleks mieszkaniowy Paradajs. Dwóch nastolatków chowa się na nieuczęszczanym pomoście, żeby w stanie upojenia alkoholowego utyskiwać na swoje życie. Samotnik Franco z bogatej rodziny fantazjuje o atrakcyjnej sąsiadce, pani Marián, do tego stopnia, że staje się ona wręcz jego obsesją. Chłopak boryka się z nadwagą i uzależnieniem od pornografii. Jego towarzysz Polo marzy o ucieczce od problemów. Mimo że odrzuca go towarzystwo Franca, nie przepuszcza okazji darmowego upicia się na pomoście.

Obaj myślą, że znajdują się w sytuacji bez wyjścia, opracowują więc bezmyślny i makabryczny plan napadu.

[opisy pochodzą od wydawców]


Posłuchaj
28:04 Dwójka czytelnia 19.03.2023.mp3 Claudia Salazar Jimenez "Krew o świcie", Fernanda Melchora "Paradajs" (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta (krytycy literaccy)

Data emisji: 19.03.2023

Godzina emisji: 12.30

pg

Czytaj także

"Strefa mroku" i "Parabole milczenia". Tajemnice Ameryki Łacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 13:00
Zbrodnie, do których dochodziło w XX wieku w Chile, i problemy trawiące współczesny Meksyk - na takim tle toczy się akcja książek, o których rozmawialiśmy podczas audycji. Zrecenzowali je Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń