Kioskarka i fryzjerka udzielają lekcji życia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:00
– Wydaje mi się, że wiele można nauczyć się od prostych ludzi, którzy prowadzą zwykłe życie i którym nie przeszłoby przez myśl, że mogliby być czyimiś nauczycielami – mówił Michał Cichy, autor książki "Pozwól rzece płynąć".
Audio
  • Michał Cichy o swojej książce "Pozwól rzece płynąć" (Strefa literatury/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

Kolejne - po wyróżnionym Nagrodą Literacką Gdynia tomie prozy "Zawsze jest dzisiaj" z 2014 r. - dzieło reportażowe Michała Cichego ukaże się 18 stycznia. Autor pisze w niej o dwóch "nauczycielkach kontaktu i obecności".

– W mojej kamienicy jest zakład fryzjerski i kiosk Ruchu. Przed kilku laty w kiosku sprzedawała stara pani Janeczka, a we fryzjerni po drugiej stronie ściany strzygła młoda dziewczyna Kasia. To były niezwykłe kobiety. Dziś już kto inny strzyże, kto inny handluje biletami, i dopiero gdy ich zabrakło, zdałem sobie sprawę z tego, jak cenne to były osoby – powiedział reportażysta.

Michał Cichy opowiadał w Dwójce m.in. o tym, w jaki sposób przebiegała nauka u obu pań, a także o nietypowej sześciomiesięcznej podróży, jaką w następstwie tych lekcji autor odbył, spacerując po najbliższej okolicy - warszawskiej dzielnicy Ochota.

***

Tytuł audycji: Literatura non-fiction (w paśmie "Strefa literatury")

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Michał Cichy (dziennikarz, reportażysta)

Data emisji: 8.01.2017

Godzina emisji: 21.00

mc/mz

Czytaj także

Góry Italii spoza przewodnika turystycznego

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 13:50
- Najgorzej, gdy wysychają potoki. Alpy i Apeniny są nadmiernie eksploatowane przez elektrownie wodne. Góry zostały zepchnięte na margines życia, a są to światy zupełnie niezwykłe - mówiła w Dwójce Joanna Bendyktowicz, tłumaczka książki Palo Rumiza "Legenda żeglujących gór".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stambuł. Miasto zdetronizowane przez Atatürka

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 19:45
- To miasto, które zmienia się z imperialnej stolicy w nowoczesną metropolię - tak o tle książki "O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu" opowiadała Paulina Dominik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsko-żydowska opowieść rodzinna

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 13:51
W audycji "To się czyta" prezentujemy fragmenty książki Moniki Sznajderman "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna". Czyta Joanna Jeżewska.
rozwiń zwiń