"Ptaki to dinozaury, które przetrwały wymieranie"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 11:00
- Nam się wydaje, że era wielkich zwierząt przeminęła, a tak naprawdę zmieniły się tylko proporcje - opowiadał o zaskakujących związkach między prehistorycznymi gadami a współczesnymi ptakami Adam Pluszka.
Audio
  • Wokół najciekawszych książek o ptakach (Literatura non-fiction/Dwójka)
Kazuar
Kazuar Foto: Dani daniar/Shutterstock.com

wróbel x 2 pixabay 1200x660.jpg
Gustowne wróble. Jak humanista patrzy na ptaki

Jak mówił gość Dwójki, ptaki to relikty, które okazały się sprytniejsze niż meteoryt. Wśród ptaków najbardziej podobne do dinozaurów są być może kazuary. Temu fascynującemu gatunkowi nielotów poświęcony jest jeden z rozdziałów książki "Ptakologia" Sy Montgomery, o której rozmawiano w Dwójkowej audycji.

Jakie jeszcze książki poświęcone ptakom ukazały się ostatnio w Polsce? Dlaczego sroki są elitą w ptasim świecie i czy prawdą jest, że gatunek ten upodobał sobie połyskujące przedmioty? Na czym polega inteligencja ptaków z rodziny krukowatych? 

W audycji polecaliśmy też nowości literatury faktu.

***

Tytuł audycji: Literatura non-fiction

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Goście: Adam Pluszka (poeta, prozaik, tłumacz m.in. "Ptakologii" Sy Montgomery), Stanisław Łubieński (publicysta, autor książki   "Dwanaście srok za ogon"), Magdalena Kicińska (dziennikarka, pisarka), Rafał Hetman (krytyk literacki)

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 22.30 

jc/kul

Czytaj także

Ptaki i poeci. Związki natury ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 15:53
- Ptaki najbardziej wyróżniają się z krajobrazu swoją dynamiką. Ich kolor, śpiew - to nie jest normalne. Trudno przejść obok tych zjawisk obojętnie - mówił pisarz Michał Książek o swojej ornitologicznej fascynacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podglądanie ptaków ze Stanisławem Łubieńskim

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 13:00
- Niektórzy zaczynają dzień od kawy, ja do niej dołączam spacer do parku, żeby popatrzeć, co się dzieje w przyrodzie - mówił w Dwójce pisarz i publicysta, autor cenionej książki "12 srok za ogon".
rozwiń zwiń