Ptaki i poeci. Związki natury ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 15:53
- Ptaki najbardziej wyróżniają się z krajobrazu swoją dynamiką. Ich kolor, śpiew - to nie jest normalne. Trudno przejść obok tych zjawisk obojętnie - mówił pisarz Michał Książek o swojej ornitologicznej fascynacji.
Audio
  • W "Strefie słowa" goście: pisarze, ornitolodzy, historyk sztuki - opowiedzieli o fascynacji ptakami i o ich obecności w literaturze i sztuce
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Micolo J/flickr lic.,CC BY 2.0

Ptaki od zawsze ciekawiły ludzi, stąd ich obecność w sztuce. - Już w mitologiach czy we wszelkich symbolikach prehistorycznych mamy wizerunki sów albo neolityczne wydrapane w skałach ptaszyska, jak np. w Australii - mówił w Dwójce Stanisław Łubieński.

Goście "Strefy słowa" podkreślali, że w literaturze szczególnie związani z tymi istotami powietrznymi są poeci. - Przejmującym wydaje się być pragnienie powrotu poetów do ścisłej więzi ze światem, której my, jako ludzie obdarzeni świadomością, odrębnością swojego miejsca, nie mamy, a którą, jak wiemy z obserwacji i intuicji, mają ptaki - opowiadał Marcin Sabiniewicz

W audycji rozmawialiśmy m.in. o tym, czemu ptaki w swoich podróżach kierują się gwiazdami, co mają wspólnego z polami magnetycznymi, a także - czy okazują uczucia.

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Przygotowały: Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska

Goście: Monika Rydiger (kuratorka krakowskiej wystawy "Max Ernst. Sny ornitologa"), prof. Maciej Luniak (ornitolog z Polskiej Akademii Nauk, autora wielu publikacji naukowych poświęconych ptakom), Michał Książek (poeta, reporter, kulturoznawca, autora tomu wierszy "Nauka o ptakach"), Marcin Sabiniewicz (poeta, tłumacz, krytyk literacki), Stanisław Łubieński (pisarz, kulturoznawca, autor książki "Dwanaście srok za ogon")

Data emisji: 24.07.2016

Godzina emisji: 19.00

ob/mc


Czytaj także

Ojczyzny Polaków. Wieś w nowej prozie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 11:59
Tuż po koncercie wieńczącym tegoroczny festiwal "Nowa Tradycja" sięgniemy do książek podejmujących tematykę wiejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeżeli nie wrócimy do czytania, znikniemy"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 16:00
– Nie będziemy już ludźmi, tylko członkami masy. Warszawskie Targi Książki to element skutecznej walki przeciw temu przeobrażeniu – mówił pisarz, tłumacz i dyplomata Istvan Kovacs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lawrence Durrell. Poeta w podróży

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 11:50
Bohaterem audycji "Strefa literatury" był angielski dyplomata,  podróżnik, autor słynnego "Kwartetu Aleksandryjskiego".
rozwiń zwiń