Jakim porejonimem pojedziecie na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 13:04
- Kategorie nazw własnych pokazują, w jaki sposób człowiek dzieli świat i co według niego zasługuje na wyróżnienie - mówiła w Dwójce językoznawczyni Agata Hącia.
Audio
  • Agata Hącia o różnych zagadnieniach związanych z nazwami własnymi (Nasz język współczesny/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/luis-e

Gość audycji "Nasz język współczesny" tłumaczył, że nazwy własne to etykiety, które nie kryją znaczenia, do jakiego najczęściej jesteśmy przyzwyczajeni. - Mówiąc "pies", wiemy, jakie cechy się za tym kryją, ale już np. nie zdefiniujemy nazwy "Małgosia", możemy co najwyżej wskazać obiekt nim oznaczony. Tym się różnią nazwy pospolite od nazw własnych.

Agata Hącia mówiła o różnych ciekawych kategoriach nazw własnych np. medionimach (np. Polskie Radio) i porejonimach (np. TLK Gałczyński), ale też zwracała uwagę na graniczne zadrażnienia między nimi, a nazwami pospolitymi.

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Prowadzi: Małgorzata Tułowiecka

Gość: Agata Hącia (językoznawca)

Data emisji: 10.06.2016

Godzina emisji: 13.00

bch/jp

Czytaj także

Spolegliwy mężczyzna robi językowe psikusy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 16:00
– Obcokrajowcy uczący się języka polskiego nie są w stanie przez długi czas tego zrozumieć, bo to zupełnie nielogiczne – mówiła dr Agata Hącia o pewnym gramatycznym figlu polszczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak z kulturą mówić o niepełnosprawnych?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 15:00
– Losy słów, które odnoszą się do różnych rodzajów niepełnosprawności, są skomplikowane. Ich dawne znaczenia dziś uchodzą za negatywne – mówił prof. Radosław Pawelec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wiosną brzmi w trzcinie?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 11:00
W "Naszym języku współczesnym" rozmawialiśmy o nazwach wiosennych ptaków i owadów. A naszym gościem była dr Agata Hącia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karabela z bakaliami. Polska egzotyka językowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 15:30
Najdawniejszymi śladami egzotycznych języków w polszczyźnie są słowa orientalne, przede wszystkim tatarsko-tureckie. Niektóre z nich mają ciekawą historię.
rozwiń zwiń