Samogłoski nosowe, czyli jak nie zwariować

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 18:15
Gdy mówimy o samogłoskach nosowych, zwykle mamy na myśli "ą" i "ę". Jednak, tak jak w przypadku wielu zasad w języku polskim, sprawa nie jest taka prosta.
Audio
  • Dr Agata Hącia opowiada o samogłoskach nosowych (Nasz język współczesny/Dwójka)
Zasady poprawnej wymowy polskiej mogą doprowadzić do rozpaczy nie tylko cudzoziemców (zdj. ilustracyjne)
Zasady poprawnej wymowy polskiej mogą doprowadzić do rozpaczy nie tylko cudzoziemców (zdj. ilustracyjne)Foto: domena publiczna

- Właściwie każda samogłoska – "i", "a", "y" może być unosowiona w odpowiednim kontekście – mówiła dr Agata Hącia. Przykładem, w którym pojawiają się nosowe warianty samogłosek ustnych, jest wyraz „tr-am-waj” oraz "k-un-szt" – dodała.

Jak zauważyła goszcząca w Dwójce językoznawczyni, to niejedyny mit dotyczący samogłosek nosowych. Popularnością cieszy się również przekonanie, że powinniśmy wymawiać samogłoski nosowe wszędzie tam, gdzie są zapisane. Okazuje się jednak, że przy wyrazach, takich jak np. "zęby", "dąb" i "kąpać" nie musimy być „ą-ę” i możemy zapomnieć o językowej gimnastyce.

W nagraniu audycji posłuchamy również o innych pułapkach związanych z samogłoskami nosowymi.

***

Tytuł audycji:  Nasz język współczesny

Rozmawiała: Małgorzata Tułowiecka

Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni)

Data emisji: 22.11.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/bch

Czytaj także

"Etymologicznie nóż pasuje do ręki rzezimieszka"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 19:00
- Choć dziś nóż kojarzy się z krojeniem, to pierwotnie oznaczał nieco inną czynność - mówiła dr Agata Hącia w audycji poświęconej pochodzeniu i znaczeniu nazw narzędzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie masz kalkulatora? Idź do abacysty

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 18:50
Rachmistrz posługujący się abakusem był jednym z wielu bohaterów rozmowy o nazwach zawodów rzadkich, ginących i tych, które już przeszły do historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak "biskup" z "aniołem" szli do Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 20:00
– Te słowa przechodziły przez kilka języków – mówił językoznawca prof. Radosław Pawelec o wyrazach, które trafiły do polszczyzny okrężną drogą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudności z matematyką. O pułapkach wymowy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 13:00
Sposób wymowy wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani. W audycji "Nasz język współczesny" mówiliśmy o regułach wymowy i często popełnianych błędach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy oczy zamieniają się w oka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:00
- Jeśli w języku zostają dwie podobne do siebie formy, po jakimś czasie zaczynają one mieć różne znaczenie - przypominał prof. Radosław Pawelec, opowiadając o wpływie gramatyki na leksykę.
rozwiń zwiń