Aby robić dobry teatr, trzeba słuchać publiczności

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 19:00
- Jesteśmy teatrem, który ma małą scenę, liczną widownię i próbuje z nią rozmawiać językiem współczesnym - mówił Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie. Jak to dobrze robić? Z dyrektorami teatrów i obserwatorką ich działalności rozmawialiśmy w Dwójce.
Audio
  • Jak ze statystycznego punktu widzenia wygląda polski teatr? Jak kondycję polskich scen oceniają ich dyrektorzy? Dyskusja z ludźmi kierującymi teatrami w Polsce (Teatralna Loża Andrzeja Matula/Dwójka)
Teatr Ósmego Dnia
Teatr Ósmego DniaFoto: PAP/Marek Zakrzewski

- Mam zabawną książkę, która się nazywa "Raport o działaniu teatrów warszawskich" z 1930 roku. Konkluzja mnie rozbawiła, że im teatry dostają więcej pieniędzy, tym teatr jest słabszy - mówił Englert w "Teatralnej Loży Andrzeja Matula" w Dwójce.
Co statystyka może powiedzieć dziś o polskim teatrze? Czy statystyczne podsumowanie sezonu teatralnego ma dla dyrektorów scen istotne znaczenie?
Od kilku lat Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wydaje właśnie takie podsumowanie zatytułowane "Teatr w Polsce". Lada dzień ukaże się tom dokumentujący sezon 2011/2012.
- Wykazaliśmy jaki jest poziom dotacji, a jaki innych wpływów w 80% teatrów. Analizując cztery przebadane przez nas sezony, można stwierdzić, że wpływy ze sprzedaży biletów się zwiększają - mówiła Dorota Buchwald, kierownik Działu Dokumentacji Teatralnej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Z pierwszych tak dokładnych badań w Polsce wynika więc, że finansowo nie dzieje się źle. Ale Buchwald w audycji podawała też kontrargumenty do wypowiedzi dyrektorów teatrów o działaniu swoich scen.
Gośćmi "Teatralnej Loży Andrzeja Matula" byli także reprezentujący bardzo różne repertuarowo teatry: Maciej Englert - dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Współczesnego w Warszawie; Tomasz Kubikowski - zastępca dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w Warszawie; Sebastian Majewski - zastępca dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru w Krakowie, w latach 2008-2012 dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Podczas audycji wysłuchaliśmy również rozmowy z Jackiem Malinowskim - dyrektorem naczelnym i artystycznym Białostockiego Teatru Lalek.
Audycję przygotowali Andrzej Matul i Konrad Szczebiot.

Zobacz więcej na temat: POLSKA TEATR

Czytaj także

Rosja w teatrze. "Ludźmi trzeba wstrząsnąć"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 10:25
- Teatr powinien poruszać, wstrząsać, bulwersować. Wiem, że jest wielu przeciwników takiego myślenia o teatrze. Wydaje mi się jednak, że widz poszukuje wstrząsów - mówi Lew Dodin, rosyjski reżyser, o którym mówi się "żywy klasyk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Sajnuk: Kraków jest zakleszczony; wolę Warszawę z jej bałaganem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 21:00
Szef nowo otwartego Teatru Warsawy rozmawiał z Magdaleną Juszczyk o pejzażu kulturalnym stolicy i jego przemianach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dożywocie" Aleksandra Fredry – premiera w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 11:00
Cykl "Słuchowisko na lato" inaugurujemy premierą komedii Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta, który wystąpi także w jednej z ról. W pozostałych m.in. Marcin Hycnar, Jarosław Gajewski, Krzysztof Gosztyła, Emilian Kamiński.
rozwiń zwiń