X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Owoce życia Julii Hartwig

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 11:00
- Jej warsztat twórczy nieustanie się rozwija, cały czas jest w fazie postępu - mówił w Dwójce poeta i krytyk literacki Janusz Drzewucki. Rozmawialiśmy o późnej twórczości Julii Hartwig i jej najnowszym tomie poetyckim "Zapisane".
Audio
  • Justyna Guze, Janusz Drzewucki i Tomasz Fiałkowski omawiają późną twórczość Julii Hartwig (Życie na miarę literatury/Dwójka)
Julia Hartwig
Julia HartwigFoto: PAP/Jacek Turczyk

- Jeśli spojrzeć na sam tylko dorobek Julii Hartwig powstały w ostatniej dekadzie, widzimy, że jest on przeogromny - powiedział Janusz Drzewucki. - Myślę, że można wobec tych dzieł zastosować termin, którym kiedyś późną twórczość Iwaszkiewicza określił Henryk Bereza, czyli „twórczość senioralna”. U Julii Hartwig jest ona niezwykle bogata i różnorodna. Julia Hartwig wciąż zaskakuje nas nie tylko nowymi wierszami, ale prozą poetycką, tłumaczeniami, felietonami i esejami - wyliczał

Justyna Guze, historyczka sztuki, a także chrześnica Julii Hartwig, zwróciła uwagę na niezwykłą płodność i pracowitość poetki. - Mamy tu do czynienia w rzeczywistości literackiej z takim lekkim uczestnictwem w życiu, z odchodzeniem od zewnętrzności, ze swego rodzaju ograniczaniem się - mówiła. - Myślę, że to dotyczy większości artystów, którzy bardzo długo i bardzo późno tworzyli. W taki mnisi sposób rezygnowali oni z części swojego życia, żeby się skoncentrować, i bogactwo, które gromadzili przez całe życie, jak rosnące drzewo, wydać z siebie w postaci owoców, czyli wierszy i innych utworów - dodała.

Wśród tych tekstów znajdują się także opublikowane tomy korespondencji i dziennik Julii Hartwig. Opowiadał o nich Tomasz Fiałkowski, dziennikarz Tygodnika Powszechnego, znawca prywatnych pism poetki. - Ta korespondencja jest spojrzeniem na literaturę ostatnich dziesięcioleci poprzez przyjaźnie, zarówno te literackie, jak i pozaliterackie - mówił. - To samo dotyczy dziennika Julii Hartwig. To część większego fenomenu poetki, którego ukoronowaniem są oczywiście wiersze - powiedział.

W audycji usłyszeliśmy głos samej poetki, z którą w jej domu rozmawiała Dorota Gacek. - Mam poczucie, że poezja ma zapewnione miejsce społeczne - wyznała Julia Hartwig. - Jest ważne, by sztukę traktować poważnie, co nie znaczy, że ona ma być ciężka i trudna. Sztuka jednak zawsze coś przekazuje: nasz stosunek do świata, do ludzi, nasz niepokój duchowy. Jedynym zadaniem poety jest porozumienie z innymi - mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji przygotowanej przez Dorotę Gacek i Andrzeja Franaszka.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Międzyrzecki – życie bez pustych godzin

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 12:20
– Wszystko u niego było wolnym wyborem tego, co dać może kultura. Skupiony był na tym, by chronić jej wartości – wspominała męża Julia Hartwig. Minęła 90. rocznica urodzin cenionego poety, tłumacza, działacza społecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hartwig: Miłosz potrafił nas zawsze pocieszyć

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 09:00
- W Ameryce byliśmy przybyszami, Czesław w listach pomagał nam się wdrożyć w to nowe życie - mówiła poetka, która w Dwójce opowiadała o książce "Korespondencja", zawierającej listy wymieniane między nią, Arturem Międzyrzeckim i Czesławem Miłoszem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Marku Skwarnickim: nie tylko redaktor papieża

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 17:00
12 marca zmarł w Krakowie Marek Skwarnicki - poeta, prozaik, tłumacz, publicysta, wieloletni redaktor "Tygodnika Powszechnego" i miesięcznika "Znak".
rozwiń zwiń