Serial "Detektyw": apokalipsa jest tuż-tuż

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 17:30
- Jest tu wspaniała, powikłana akcja, świetne obrazy, muzyka. To wszystko składa się na bardzo integralną opowieść - mówi o serialu "Detektyw" prof. Zbigniew Mikołejko.
Audio
  • Prof. Zbigniew Mikołejko o serialu "Detektyw" (Pop-południe/Trójka)
Kadr z drugiego sezonu serialu Detektyw
Kadr z drugiego sezonu serialu "Detektyw"Foto: materiały promocyjne

Gość "Pop-południa" prof. Zbigniew Mikołejko opowiedział o inspiracjach, głębszych sensach i fenomenie serialu "Detektyw". - Jego autor Nic Pizzolatto jest człowiekiem ze wszech miar kompetentnym, doskonale rozumiejącym kulturę amerykańską w jej złożoności, skomplikowaniu. Pokazuje tragizm i rzecz, której oczekujemy, czyli walkę dobra ze złem - mówi.

Zdaniem prof. Mikołejki ten serial jest jak społeczny i kulturowy palimpsest. - Na starych, archaicznych tradycjach Indian, niewolników murzyńskich jest nałożony obraz nowoczesnej Ameryki, która już przegrywa. Osowiały, opuszczony pejzaż, martwe fabryki, podupadłe kościoły. Nowoczesność tam była, ale odeszła. Pejzaż drugiego sezonu jest inny. Tam klęska już się czai. Apokalipsa jest tuż-tuż - dodaje.

***

Prowadzenie: Marta Strzelecka

Gość: prof. Zbigniew Mikołejko

Data emisji: 16.06.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Pop-południe".

mp/jp

Czytaj także

Wiktoriański detektyw musiał być bogaty

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 18:00
- XIX-wieczni literaccy detektywi nie pracowali, żeby żyć, lecz żyli aby pracować. To była przede wszystkim pasja - podkreślał publicysta Jakub Demiańczuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mad Men" - serial, który wywołał rewolucję?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 18:00
W "Pop-południu" rozmawialiśmy o zakończonym właśnie serialu "Mad Men" oraz polskim studiu animacji Human Ark, jednym z 25 najciekawszych na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko Open'er. Czym są wakacyjne festiwale?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 17:28
Przed rozpoczęciem jednego z największych letnich festiwali muzycznych w Polsce rozmawialiśmy o roli tego typu wydarzeń.
rozwiń zwiń