"Prana" Artura Dutkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 16:00
Nowa płyta znakomitego jazzowego pianisty pojawiła się już w sklepach - polecamy!
Audio
  • Pianista jazzowy Artur Dutkiewicz o swojej płycie "Prana"/ (Poranek Dwójki)
Fragment okładki płyty Tria Artura Dutkiewicza Prana
Fragment okładki płyty Tria Artura Dutkiewicza "Prana"Foto: materiały promocyjne

Po solowych "Mazurkach" Artur Dutkiewicz wydaje płytę w klasycznym trio jazzowym, zatytułowaną "Prana". W nagraniu wzięli udział: Michał Barański - kontrabas i Łukasz Żyta - perkusja. Znakomici muzycy, z którymi pianista koncertuje na całym świecie od 3 lat.
Tytułowa "Prana" to w sanskrycie - najstarszym wciąż używanym języku świata - siła i moc życia, przejawiająca się jako entuzjazm, radość oraz kreatywność. Nowe kompozycje Artura Dutkiewicza naznaczone są słowiańską śpiewnością ("Polish Mazurka"), rytmem i improwizacyjnym idiomem współczesnego jazzu "(Prana") oraz spokojem i medytacyjnością fraz ("Om Namo Bagawate"). Ostatni utwór, przywołujący bluesowe korzenie jazzu, poświęcony jest pamięci legendarnego saksofonisty Tomasza Szukalskiego, z którym Artur Dutkiewicz występował przez wiele lat.

 

mm/bch

Zobacz więcej na temat: Jazz koncert MUZYKA płyta
Czytaj także

Wojtek Mazolewski: dźwiękowy przekaz Pink Freud trafia do ludzi na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 10:50
W rankingu ubiegłorocznych koncertów na festiwalu Sziget ich występ wyprzedził Snoop Dogga i Korn. Jesienią Pink Freud zagrają m. in. w Japonii, Brazylii i Indiach. A w lipcu odpalą "Godzillę" w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Herdzin: jaką "łatkę" przypną mi tym razem?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 23:52
Określenie "człowiek orkiestra" to dla niego za mało, bo i nad orkiestrami ma pieczę. Jako dyrygent. Konsekwentnie nie daje się zamknąć do żadnej muzycznej szuflady, a problem "jak to sklasyfikować" można mieć także z jego najnowszą płytą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aga Zaryan: wróciłam do korzeni i muzycznych fascynacji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 07:00
- Nina Simone i Abbey Lincoln pojawiły się na mojej drodze bardzo wcześnie. Poczułam, że jestem gotowa wybrać z ich piosenek kilka perełek, które mogę nagrać po swojemu - powiedziała w radiowej Jedynce Aga Zaryan.
rozwiń zwiń