Stanisława Celińska i Royal String Quartet "Nowa Warszawa”

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:38
Utwory o Warszawie Czesława Niemena, T.Love i Davida Bowiego w otoczeniu szlagierów granych w przedwojennej stolicy – oto pomysł na płytę "Nowa Warszawa” Stanisławy Celińskiej i członków Royal String Quartet.
Stanisława Celińska
Stanisława CelińskaFoto: Grzegorz Śledź/PR

- Gdy usłyszałam muzykę przygotowaną na mój album "Nowa Warszawa", odpadłam. Poczułam się tak cudownie, jakby ktoś mi podarował najpiękniejszy prezent. Zachciało mi się żyć - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Stanisława Celińska, aktorka teatralna i filmowa.

Stanisława Celińska wraz z członkami Royal String Quartet wybrała szlagiery przedwojennej Warszawy (zaaranżował je Bartłomiej Wąsik) znane z wykonań Stanisława Grzesiuka i kapel podwórkowych, które jeszcze niedawno były fragmentem warszawskiego krajobrazu, a także takie klasyczne już piosenki, jak "Sen o Warszawie" Czesława Niemena czy "Warszawa" T.Love. Niespodziankę może stanowić utwór "Warszawa" Davida Bowiego, który ten nagrał po krótkim spacerze z Dworca Gdańskiego na Plac Komuny Paryskiej (dzisiaj Plac Wilsona) w 1973 roku.

Stanisława Celińska studiowała w warszawskiej PWST pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Jeszcze przed dyplomem zadebiutowała jako Aniela w sztuce Aleksandra Fredry "Wielki człowiek do małych interesów" w reżyserii Jerzego Kreczmara w warszawskim Teatrze Współczesnym, do którego wkrótce została zaangażowana przez Erwina Axera. Niemal równocześnie zaczęła pracę jako aktorka filmowa i estradowa. W 1970 roku zadebiutowała na ekranie jako Nina w "Krajobrazie po bitwie" Andrzeja Wajdy. W Teatrze Telewizji stworzyła około 60 ról; często też pojawia się w Polskim Radiu – od 35 lat jest odtwórczynią roli Iwony w powieści radiowej "Matysiakowie". Stanisława Celińska jest też znakomitą wykonawczynią piosenki aktorskiej.

Royal String Quartet to zespół istniejący od 1998 roku, tworzą go: Izabela Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka) i Michał Pepol (wiolonczela). Jest on jednym z najsłynniejszych polskich kwartetów smyczkowych, regularnie występuje w salach koncertowych na całym świecie.

Płyta "Nowa Warszawa" ukazała się pod patronatem Dwójki. Współproducentami albumu są Nowy Teatr i Polskie Radio, a jego prapremierowe wykonanie odbyło się 7 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w ramach ósmej edycji festiwalu Kwartesencje.

reklama

Czytaj także

Celińska śpiewa przebój T.Love

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 20:00
Najpiękniejsze piosenki o stolicy znalazły się na pierwszej solowej płycie Stanisławy Celińskiej. O albumie porozmawiamy w "Wybieram Dwójkę" po godzinie 16.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisława Celińska: odmłodziłam się o 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 19:49
- Gdy usłyszałam muzykę przygotowaną na mój album "Nowa Warszawa", odpadłam. Poczułam się tak cudownie, jakby ktoś mi podarował najpiękniejszy prezent. Zachciało mi się żyć - mówiła w "Wybieram Dwójkę" słynna aktorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko u nas: Stanisława Celińska śpiewa T.Love! (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 18:30
Wybitna aktorka w programie poświęconym Warszawie oraz nowatorski projekt inspirowany twórczością Witolda Lutosławskiego to główne atrakcje zakończonej ósmej edycji festiwalu Kwartesencja. Zobacz fragmenty występów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisława Celińska na Kwartesencji

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 18:44
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa Stanisławy Celińskiej wzrusza nie tylko warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 15:00
Wybitna aktorka wystąpiła w ramach ósmej edycji festiwalu Kwartesencja z programem płyty "Nowa Warszawa". - Kiedy śpiewałam ten koncert, ulegałam niesłychanym wzruszeniom i nie byłam w stanie ich opanować - opowiadała w Dwójce
rozwiń zwiń