Muzyka tytanów. Koncert Sinfonii Iuventus

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 13:52
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wystąpi 9 kwietnia w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego. W programie dzieła Beethovena i Brahmsa.
Jos de Ribera, Prometeusz, XVII w. (fragment obrazu)
José de Ribera, Prometeusz, XVII w. (fragment obrazu)Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Jako pierwsza zabrzmi uwertura do baletu "Twory Prometeusza" ("Die Geschöpfe des Prometheus") op. 43 Ludwiga van Beethovena. Muzykę do heroiczno-alegorycznego baletu kompozytor napisał w latach 1800-1801, czyli w przerwie między I a II Symfonią. Z całego dzieła to właśnie uwertura utrzymuje się do dziś w repertuarze koncertowym.

Drugim utworem, który usłyszymy, będzie I Symfonia c-moll op. 68 Johanessa Brahmsa, komponowana w latach 1862-1876. Słynny niemiecki dyrygent i pianista Hans von Bülow nazwał to dzieło "X Symfonią Beethovena". Z kolei bliski przyjaciel Brahmsa, znany krytyk muzyczny Eduard Hanslick, po wysłuchaniu I Symfonii wskazał na duchowe pokrewieństwo kompozytora z ostatnim klasykiem wiedeńskim.

Na zakończenie wieczoru zabrzmi I Symfonia C-dur op. 21 Ludwiga van Beethovena. Pisane w latach 1795-1800 dzieło nawiązuje w zakresie formy i brzmienia do symfonii londyńskich J. Haydna i ostatnich symfonii W. A. Mozarta. Indywidualne rysy wyraźne są najbardziej w części III Menuetto.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wystąpi pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich dyrygentów. Artysta współpracuje z czołowymi instytucjami, teatrami operowymi i orkiestrami filharmonicznymi w kraju i za granicą. 

Program:
Ludwig van Beethoven Uwertura do baletu Twory Prometeusza, op. 43
Johannes Brahms I Symfonia c-moll op. 68
Ludwig van Beethoven I Symfonia C-dur op. 21

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent

sobota, 9 kwietnia 2016, godz. 19.00 - Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie

KUP BILET

jp/mm

Czytaj także

Polityczne przemiany Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 11:00
- Na przykładzie jego twórczości obserwujemy ewolucję znamienną dla całego pokolenia niemieckich artystów i inteligentów - mówił w Dwójce historyk prof. Jarosław Czubaty.
rozwiń zwiń