REKLAMA

Varsovia żegna stary rok z Beethovenem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 15:50
Zapraszamy na ostatni w tym sezonie koncert orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marka Minkowskiego. Transmisję z Filharmonii Narodowej poprowadzi Grażyna Teodorowicz.W przerwie: reportaż Beaty Stylińskiej o nowej siedzibie zespołu.
Audio
  • Porwaliśmy się z motyką na słońce, ale udało nam się - mówi Janusz Marynowski, wspominając wyjątkowo intensywny sezon

Ostatni występ zespołu w 2010 roku odbędzie się w środę w Filharmonii Narodowej. To 193. koncert Sinfonii Varsovia w tym roku, z czego aż 97 odbyło się za granicą. Błyskotliwa kariera warszawskiej orkiestry to bynajmniej nie kwestia trzech ostatnich lat, kiedy artystyczną pieczę nad jej działalnością sprawował jeden z nawybitniejszych współczesnych dyrygentów, Marc Minkowski.

Sinfonia Varsovia wyłoniła się Polskiej Orkiestry Kameralnej w 1984 roku, gdy w charakterze solisty i dyrygenta przybył do Polski legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła skład, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Yehudi Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a zachwycony lord Menuhin wyraził chęć dalszej współpracy z nową formacją. Bez wahania przyjął propozycję dyrektora zespołu, Franciszka Wybrańczyka i objął funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta.

Od tamtej pory Sinfonia Varsovia koncertowała na czterech kontynentach, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall, Theatre des Champs Elysées w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, wiedeńskim Musikverein, Teatro Colon w Buenos Aires, Suntory Hall w Tokio czy Herkulessaal w Monachium. Za puplitem dyrygenckim stawali tacy mistrzowie, jak Claudio Abbado, Charles Dutoit, Paul Mccreesh i Jerzy Maksymiuk, a funkcję dyrektora artystycznego zespołu pełnił przez wiele lat sam Krzysztof Penderecki.

Szczególne miejsce w sezonie artystycznym orkiestry zajmuje słynny Festiwal Muzyczny „La Folle Journée”, organizowany przez francuskie stowarzyszenie C.R.E.A. i jego dyrektora – René Martina. Festiwal, mający co roku inny temat przewodni, odbywa się w Nantes, Bilbao, Tokio, Rio de Janeiro i jest wyjątkowym projektem na skalę międzynarodową. W czerwcu 2010 roku Festiwal „La Folle Journée” po raz pierwszy odbył się w Warszawie jako "Chopin Open".

O wyjątkowo intensywnym mijającym sezonie Sinfonii Varsovia opowiedział na antenie Dwójki jej dyrektor, Janusz Marynowski.

 

 

Program:

Ludwig van Beethoven VI Symfonia F-dur op.68 Pastoralna; Symfonia A-dur op.92

Wyk. Sinfonia Varsovia, Marc Minkowski – dyrygent


22 grudnia (środa), godz. 19:00

Czytaj także

Jak zarobić 1700000 Euro na muzyce Chopina...

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 16:20
Relacja Jacka Hawryluka z festiwalu "Szalone dni muzyki" w Nantes, którego głównymi bohaterami byli w tym roku Fyderyk Chopin i jego muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czekając na Minkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 10:41
Koniec sezonu Sinfonii Varsovia oraz najlepsze europejskie projekty architektoniczne we Wrocławiu.
rozwiń zwiń