Witold Pyrkosz. Wiecznie młody zawodowiec

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 20:13
– Był absolutnym profesjonalistą. Każde spotkanie z Witoldem mogło być lekcją aktorstwa, pokory i cierpliwości. Był wybitnym artystą, który nigdy nie narzekał, w odróżnieniu od wielu młodszych kolegów – mówił reżyser Mariusz Malec o zmarłym 22 kwietnia aktorze.
Audio
  • Wiecznie młody zawodowiec. Witolda Pyrkosza wspominają aktorzy, reżyserzy i przyjaciele (Dwójka)
Witold Pyrkosz w Międzyzdrojach w 2015 r.
Witold Pyrkosz w Międzyzdrojach w 2015 r.Foto: PAP/Stach Leszczyński

Dramaturg i reżyser Marek Rębacz, który współpracował z Witoldem Pyrkoszem przy spektaklach "Egzekutor", "Maciejowe podwórko", "Atrakcyjny pozna panią" i "Ciemno", zapamiętał "nieprawdopodobny talent komediowy" aktora. – Jak wszyscy wiemy, komedię wtedy gra się dobrze, gdy gra się ją serio. Witold doskonale to rozumiał. Wszystkie role w moich spektaklach traktował bardzo poważnie – wspominał.

Miał w sobie dużo odwagi, wdzięku i młodzieńczej bezczelności Małgorzata Pieńkowska

Reżyser Mariusz Malec mówił m.in. o słuchowisku "Myszy i ludzie" według Johna Steinbecka, w którym 88-letni Witold Pyrkosz stworzył swoją ostatnią radiową rolę, a także o tym, że główną cechą jego aktorstwa był umiar. – Prawdziwy zawodowiec to ktoś, kto wie, gdzie jest granica między komunikatem a przerysowaniem. Witold nigdy nie przegrywał postaci, a to było trudne zadanie w komediowych rolach – opowiadał.

Małgorzata Pieńkowska, która przez wiele lat występowała z Witoldem Pyrkoszem w popularnej produkcji telewizyjnej "M jak Miłość", wspominała swojego "serialowego tatę" jako "kolorowego i bardzo młodego człowieka". – Imponował mi tym, że, mając 90 lat, ciągle chciał pracować i ciągle miał pomysły – powiedziała aktorka, opowiadając anegdoty m.in. o tym, jak jej starszy kolega pisał sobie kwestie w... talerzu.

***

Tytuł audycji: Witold Pyrkosz. Wspomnienie

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Małgorzata Pieńkowska (aktorka), Krystyna Meissner (reżyserka), Emilian Kamiński (aktor), Marek Rębacz (dramaturg, reżyser, autor komedii), Mariusz Malec (reżyser telewizyjny, filmowy i radiowy), Jerzy Bończak (aktor, przyjaciel Witolda Pyrkosza), Teresa Lipowska (aktorka)

Data emisji: 22.04.2017

Godzina emisji: 19.00

mc/kd

reklama

Czytaj także

"Odeszła niezwykła postać. Jeden z największych polskich aktorów"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 14:48
- Miałem przyjemność pracować z Marianem Kociniakiem przy co najmniej 50 słuchowiskach. Pamiętam szczególnie jedno. Grał żołnierza, który w plecaku nosi drugie serce. Niestety nie ma takiego plecaka, w którym nosimy drugie serce. Jest tylko jedno. I to serce Kociniakowe właśnie przestało bić... - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Witold Pyrkosz. Zmarł popularny aktor miał 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 19:15
Zmarł Witold Pyrkosz, popularny aktor filmowy i teatralny, znany z ról: Lucjana Mostowiaka w serialu "M jak miłość", Balcerka w "Alternatywy 4" i Jędrusia Pyzdry w "Janosiku". Miał 90 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktorzy wspominają Witolda Pyrkosza. "Wydawało się, że Witek to jest ktoś taki, kto nigdy nie odejdzie"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 19:49
W wieku 90 lat zmarł aktor Witold Pyrkosz, nazywany "królem polskich seriali". Znany m.in. z "Janosika", "Czterech pancernych i psa", "M jak miłość", "Vabanku". Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Złotym Krzyżem Zasługi, nagrodzony m.in. Telekamerą, SuperWiktorem. Informację o śmierci aktora podano na oficjalnym profilu serialu "M jak miłość" na Facebooku.
rozwiń zwiń