Wieczór ze słuchowiskiem: J. Szaniawski "Zegarek"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2008 22:56
80. rocznica premiery pierwszego słuchowiska oryginalnego

17 maja 2008, godz. 18:00 Wieczór ze słuchowiskiem: Jerzy Szaniawski "Zegarek"

18 maja 2008, godz. 12:30 Zagadki Literackie: "Twórcy Teatru Wyobraźni"

Wieczór ze słuchowiskiem: Jerzy Szaniawski Zegarek - słuchowisko w reżyserii Stanisławy Perzanowskiej. Występują: Kazimierz Opaliński, Jerzy Pietraszkiewcz, Zygmunt Chmielewski i Hanna Skarżanka. Realizacja akustyczna Marity Lipcówny. Nagranie z 1954 roku.

Jest to pierwsza powojenna realizacja tego utworu, który po raz pierwszy został zaprezentowany słuchaczom przez rozgłośnię warszawską 7 listopada 1935 roku. Wówczas ten "dramat radiowy" również reżyserowała Stanisława Perzanowska a wystąpili w nim: A. Bogusiński, M. Ćwiklińska, S. Jaracz, J. Osterwa i M. Znicz. Jerzy Szaniawski napisał ów Zegarek specjalnie dla "teatru bez wizji", uwzględniając w kompozycji dramaturgicznej istotę niewidzialności. Radio już mogło poszczycić się  spektaklem radiowym, prezentowanym oczywiście "na żywo". 17 maja 1928 roku odbyła się premiera pierwszego oryginalnego słuchowiska - był to Pogrzeb Kiejstuta Witolda Hulewicza. I właśnie z okazji 80. rocznicy premiery pierwszego oryginalnego słuchowiska, przypominamy z taśm archiwalnych utwór Jerzego Szaniawskiego, uważany dziś za klasykę tego gatunku.

W sobotę - 17 maja o godzinie 18.00. w ramach obchodów rocznicowych odbędzie się premiera słuchowiska Feliksa Netza pt. Zegarek w reżyserii
 Waldemara Modestowicza. Występują: Leon Charewicz, Joanna Jeżewska, Stanisław Brudny, Aleksander Bednarz, Mariusz Benoit, Dorota Landowska, Andrzej Blumenfeld, Sławomir Pacek. Słuchowisko zdobyło II nagrodę w Konkursie zamkniętym na słuchowisko ogłoszonym w ubiegłym roku przez Polskie Radio i Stowarzyszenie Autorów Zaiks. Zegarek opowiada o narodzinach słuchowiska jako odrębnej, samoistnej formy sztuki. Akcja toczy się w dziesięcioleciu 1929-1939. Bohater jest radiowcem, który wierzy, że pewnego dnia pojawi się Wielki Poeta Radia, który potrafi, dysponując słowem i dźwiękiem, wyrazić cały świat. Taki tekst się pojawia w rzeczywistości, jest nim "Zegarek" Jerzego Szaniawskiego - bezsporne arcydzieło. W tle - Europa, do władzy dochodzi Hitler, fakt ten zaważy na życiu bohatera słuchowiska, którego żona jest Żydówką, zaważy na losach Europy, i w szczególny sposób na dziejach Teatru Polskiego Radia, który zdolny tworzyć arcydzieła, musi zamilknąć 1 września 1939 r.

W niedzielę - bohaterami Zagadek Literackich będą "T wórcy Teatru Wyobraźni". Program na żywo z telefonicznym udziałem słuchaczy, przygotowany z okazji 80. rocznicy premiery pierwszego słuchowiska oryginalnego. Był to "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza, zaprezentowany słuchaczom rozgłośni wileńskiej 17 maja 1928 roku. Były to czasy "radia na żywo", czasy tworzenia specyfiki teatru radiowego, który w początkach swojego istnienia korzystał z dramaturgii przeznaczonej na scenę. Dziś słuchowisko oryginalne jest oddzielnym gatunkiem dramaturgii. Tematem Zagadek będzie historia i współczesność Teatru Wyobraźni a gośćmi: jako ekspert Wacław Tkaczuk, wieloletni kierownik Literacki Teatru Polskiego Radia, autor słuchowisk, Kazimierz Orłoś - laureat honorowego Wielkiego Splendora w roku 2007 oraz reżyser wielu słuchowisk - Jan Warenycia. Do udziału w Zagadkach zapraszają autorki - Iwona Malinowska i Bogumiła Prządka.

Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Czesław Miłosz "Prolog"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2009 13:41
W audycji Wieczór ze słuchowiskiem adaptacja prawie nieznanego czytelnikom utworu "Prolog" Czesława Miłosza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Jozef Lenhart "Exit"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2009 11:32
W audycji Wieczór ze słuchowiskiem adaptacja książki Jozefa Lenharta "Exit".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Stanisław Grochowiak "Kaprysy Łazarza" z roku 1965

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2009 14:27
W piątkowym Wieczorze ze słuchowieskiem adaptacja książki "Kaprysy Łazarza" Stanisława Grochowika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Władysław Terlecki "Jubileusz"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2009 12:27
W cyklu Polska szkoła słuchowiska - "Jubileusz" Władysława Terleckiego w reżyserii Juliusza Owidzkiego. Obsada: Marek Walczewski, Ignacy Machowski, Anna Romantowska, Joanna Wizmur, Henryk Talar i Ryszard Nawrocki
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Edward Stachura "Pokocham ją siłą woli"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2009 14:59
W najbliższej audycji Wieczór ze Słuchowiskiem adaptacja książki Edwarda Stachury "Pokocham ją siłą woli". Zapraszamy
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Helena Resjan "Sny Zygmunta"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2009 13:31
W audycji Wieczór ze słuchowiskiem adaptacji książki Heleny Rejsan "Sny Zygmunta". Zapraszamy
rozwiń zwiń