X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bożena Markowska „Życie w cieniu procesu”

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 04:13
18 czerwca 2010, godz. 21:30
Audio

65 lat temu, 18 czerwca 1945 roku, rozpoczął się w Moskwie „proces szesnastu”. 

Słuchowisko dokumentalne Bożeny Markowskiej Życie w cieniu procesu  oparte jest na wydarzeniach historycznych. W marcu 1945 roku, po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski, szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, a wśród nich: gen. Leopold Okulicki, Stanisław Jankowski i Adam Bień, zostało zaproszonych przez pułkownika wojsk NKWD – Piemienowa – na rozmowy z władzami rosyjskimi. Zaproszeni byli przedstawicielami partii politycznych działających w czasie okupacji w strukturze Państwa Podziemnego, reprezentującymi legalny Rząd Polski z tymczasową siedzibą w Londynie.

Propozycję rosyjską uznali oni za chęć złagodzenia niekorzystnych dla Polaków postanowień jałtańskich. Zaproszenie do siedziby NKWD w Pruszkowie rozumieli bowiem jako wstęp do rozmów o powstaniu rządu koalicyjnego z ich udziałem. Mimo nieufności, pójście na spotkanie z Rosjanami Delegaci uważali przede wszystkim za swój obowiązek.

''Adam Bień, 1899-1998. (fot. Wikipedia)


Spotkanie okazało się zasadzką. Zostali aresztowani, a następnie wywiezieni do Moskwy i osadzeni w więzieniu na Łubiance. W dniach 18–21 czerwca 1945 roku odbył się „proces szesnastu”, a ogłoszony 21 czerwca wyrok skazywał gen. Okulickiego – dowódcę AK – na 10 lat więzienia, Stanisława Jankowskiego – Delegata Rządu RP na Kraj – na 8 lat, a pozostałych ministrów na pięcioletnie więzienie. Gen. Leopold Okulicki i Stanisław Jankowski nie przeżyli wyroków. Jednym  ze skazanych, którym udało się powrócić do Polski, był min. Adam Bień, który po latach opisał w swoich książkach to, co się zdarzyło w roku 1945 z szesnastoma przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego. Opowiadał też o swoim losie wiele lat później, w licznych audycjach radiowych.

Na podstawie zapisów rozmów z Adamem Bieniem, a także jego córką Hanną Bień-Bielską, powstało słuchowisko przywołujące nie tylko tamte dramatyczne wydarzenia, ale również ich konsekwencje dla rodziny, najpierw nieświadomej losu zaginionych, a potem żyjącej przez lata w niepewności o ich los.


Reżyseria: Janusz Kukuła
Obsada: Stanisław Brudny, Ewa Kania, Wojciech Wysocki, Zofia Saretok, Arkadiusz Bazak, Andrzej Blumenfeld, Andrzej Mastalerz i Maciej Hermann.


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leopold Okulicki - ostatni dowódca Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 06:00
Rodzice chcieli, by został księdzem. Jego życie potoczyło się w zupełnie innym kierunku.
rozwiń zwiń