X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dramat w Teatrze Wyobraźni – C. K. Norwid „Za kulisami”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2010 03:51
Akcja "Za kulisami" rozgrywa się w salach redutowych Teatru Wielkiego. Podczas urządzanej tam maskarady organizatorzy pokazują "Tyrteja"
Audio

Kiedy pod koniec lat 60. XIX w. Norwid pisał ten dramat (a właściwie: te dramaty),  prawie nie miał już szans na jego druk. Jeszcze w 1863 r. wydał Poezje, jeszcze wyda kilka swoich rzeczy, ale tak naprawdę skazany był na rękopisy. I „późnego wnuka”, który je kiedyś może odczyta.


W istocie jest to dyptyk dramatyczny: bohaterowie Za kulisami wystawiają sztukę o tytule Tyrtej. Zatem teatr w teatrze.
 

Akcja „fantazji dramatycznej” Za kulisami  rozgrywa się w salach redutowych Teatru Wielkiego. Podczas urządzanej tam maskarady organizatorzy pokazują Tyrteja. W czasie przerw między kolejnymi sekwencjami spektaklu widzowie – wśród nich autor granego utworu, Omegitt – wymieniają poglądy na teatr, rolę autora-wieszcza w narodzie i funkcję sztuki. Mimo że akcja Tyrteja rozgrywa się w starożytności (Tyrteusz – VII w p.n.e., poeta i wódz w drugiej wojnie messeńskiej), koresponduje oczywiście z norwidowską współczesnością i jej problemami. Ironiczne jest to zderzenie dwóch, jak się okazuje, obcych sobie światów.


Adaptacja: Iwona Malinowska
Reżyseria: Jan Warenycia
Obsada: Aleksandra Konieczna, Grażyna Wolszczak, Stanisław Brudny, Marcin Przybylski, Dorota Landowska

28 marca 2010, godz. 22:00
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wieczór literacki: "Ciemna to pieśń jest"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2008 15:54
30 listopada 2008, godz. 21:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwid dla Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2009 14:15
Od pięciu lat samorząd województwa mazowieckiego przyznaje nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. W tym roku laureatką tej nagrody w kategorii „dzieło życia” została Danuta Szaflarska. Ogłoszono również nominowanych w pozostałych czterech kategoriach, których laureatów poznamy we wrześniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka Delfiny Potockiej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 17:37
O kobiecie, której Chopin poświęcił swój Koncert fortepianowy f-moll, Michał Montowski rozmawia z wybitnym znawcą liteartury oraz kultury polskiego romantyzmu, profesorem Andrzejem Fabianowskim.
rozwiń zwiń