Kultura

Norwid dla Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2009 14:15
Od pięciu lat samorząd województwa mazowieckiego przyznaje nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. W tym roku laureatką tej nagrody w kategorii „dzieło życia” została Danuta Szaflarska. Ogłoszono również nominowanych w pozostałych czterech kategoriach, których laureatów poznamy we wrześniu.

 

Nominowanymi w kategorii „literatura” są Ernest Bryll za książkę "Trzecia nad ranem. Wiersze z lat 2006-2007", Jerzy Jedlicki za "Błędne koło (1832-1864)" - II tom "Dziejów inteligencji polskiej do roku 1918" oraz Eugeniusz Kabatc za "Czarnoruską kronikę trędowatych". W kategorii „sztuki plastyczne” wyróżniono: Magdalenę Abakanowicz za wystawę "Cysterna" w warszawskim CSW, Wojciecha Fangora za instalację przestrzenną "Sygnatury" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Włodzimierza Pawlaka za wystawę "Autoportret w powidokach" w Zachęcie.  W kategorii "muzyka" jury nominowało: Władysława Kłosiewicza za kierownictwo muzyczne i dyrygenturę opery Georga Friedricha Haendla "Giulio Cezare" w Warszawskiej Operze Kameralnej, Jadwigę Mackiewicz za rekordowy, 49 sezon koncertów dla dzieci "Niedzielne spotkania z ciocią Jadzią" w Filharmonii Narodowej oraz Tadeusza Wieleckiego za kompozycję "Concerto for Piano and Orchestra". A lista nominowanych w kategorii „teatr” przedstawia się następująco: Jadwiga Jankowska-Cieślak za rolę Ursulki w spektaklu "Trash Story albo sztuka (nie)pamięci" w Teatrze Ateneum, Barbara Krafftówna za rolę Anastazji R. w przedstawieniu "Oczy Brigitte Bardot" w Teatrze na Woli oraz Franciszek Pieczka za rolę Ala w spektaklu "Słoneczni chłopcy" w Teatrze Powszechnym.

Jury nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida honoruje wybitne dzieła i artystów mazowieckich- z pochodzenia lub z wyboru - którzy "przyczyniają się do wzrostu rangi naszego regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy".

W tym roku najważniejszą nagrodę, za „dzieło życia” otrzymała Danuta Szaflarska, aktorka teatralna i filmowa. Powszechnie uznawana była za pierwszą powojenną gwiazdę polskiego kina, popularność przyniosły jej role w takich filmach jak "Zakazane piosenki" czy "Skarb". Cenione są jej role w filmach "Dolina Issy", "Przedwiośnie" czy "Ile waży koń trojański". Na długo pozostaje w pamięci jej rola w filmie „Pora umierać” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej.
Laureaci otrzymują statuetkę, dyplom oraz 20 tys. zł, a w przypadku nagrody "dzieło życia" - 25 tys. zł. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Erwin Axer, Jan Ekier, Tadeusz Konwicki, Andrzej Sadowski, Piotr Fronczewski, Zbigniew Zapasiewicz, Mariusz Treliński.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Norwid - Herbert. Inspiracje śródziemnomorskie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2008 21:21
W Sezonie na Dwójkę rozmowa o wystawie "Norwid - Herbert. Inspiracje śródziemnomorskie" zawierającej szkice rysowane przez poetów podczas ich podróży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwidy przyznane

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 11:20
W Warszawie na Zamku Królewskim po raz ósmy rozdano nagrody im. Norwida. Fundowane przez władze województwa mazowieckiego wyróżnienia otrzymali aktorzy, literaci, muzycy i artyści plastycy za dzieła i kreacje powstałe w zeszłym roku na Mazowszu.
rozwiń zwiń