Wojciech Jerzy Has – reżyser z kompleksem Wajdy?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 11:00
– Wiedział, że tworzy niezwykłe filmy, i miał bardzo silne poczucie niezrozumienia i odrzucenia – mówił o Hasie rektor łódzkiej Filmówki Mariusz Grzegorzek.
Audio
  • Wojciech Jerzy Has – reżyser z kompleksem Wajdy? (Poranek Dwójki)
Wojciech Jerzy Has na planie Rękopisu znalezionego w Saragossie, jednego ze swoich najsłynniejszych filmów
Wojciech Jerzy Has na planie "Rękopisu znalezionego w Saragossie", jednego ze swoich najsłynniejszych filmówFoto: PAP/CAF - Eugeniusz Wołoszczuk

Mariusz Grzegorzek studiował u Wojciecha Jerzego Hasa reżyserię. Wspominał, że twórca "Sanatorium pod Klepsydrą" marzył, by jego kino bardziej zaistniało w świadomości kulturalnej. Krytyk filmowy Andrzej Werner potwierdził, że w pewnym stopniu Has był w cieniu innych reżyserów. – Przede wszystkim miał pewnego rodzaju kompleks Andrzeja Wajdy – stwierdził.

Andrzej Werner powiedział, że osobność twórczości Wojciecha Jerzego Hasa polegała na tym, że było to kino "ciche". Zdaniem Mariusza Grzegorzka reżyser był jednak wewnętrznym megalomanem.

***
Prowadził: Piotr Kędziorek
Gość: Andrzej Werner, Mariusz Grzegorzek
Data emisji: 1.04.2015
Godzina emisji: 8.35
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mm

Czytaj także

"Jak być kochaną" – zrekonstruowane emocje

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 16:00
– Na nowo odkryłam niezwykłą kreację Barbary Krafftówny. Pamiętam, że płakałam, gdy pół wieku temu na planie filmowym obserwowałam tworzoną przez nią postać – mówiła w Dwójce Jadwiga Has po premierze zrekonstruowanego cyfrowo słynnego filmu Wojciecha Jerzego Hasa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olsztyn jak Hiszpania. Plan filmowy Wojciecha Hasa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 16:20
Jadwiga Has, żona wybitnego reżysera, opowiadała w Dwójce o tajnikach warsztatu swojego męża. Przytacza przy okazji wiele frapujących anegdot.
rozwiń zwiń