Wielka uczta dla wielbicieli muzyki instrumentalnej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 15:53
W niedzielę 29 czerwca rozpoczęła się dwudziesta pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu NON SOLA SCRIPTA Wrocławskie Lato Organowe - jednego z najbardziej renomowanych festiwali muzyki instrumentalnej w Polsce i Europie.
Wielka uczta dla wielbicieli muzyki instrumentalnej
Foto: Glow Images/East News

Od 21 lat festiwal cieszy się renomą i uznaniem w środowisku muzyki organowej za sprawą swej oryginalnej formuły, która pozwala na prezentację utworów organowych, kameralnych, jak i wokalnych, które łączone są z odczytami poezji i improwizacjami. Łacińska nazwa festiwalu informuje, że nie tylko elementy zapisane w partyturze są treścią prezentowanych kompozycji. Tym samym NON SOLA SCRIPTA jest jednym z nielicznych organowych festiwali w Europie, w którym tak ważne miejsce zajmuje sztuka muzycznej improwizacji.

Jak co roku, i tym razem na festiwalu NON SOLA SCRIPTA pojawią się uznani i doskonali wirtuozi, improwizatorzy i organiści z Polski, Europy i innych kontynentów. Przedstawią oni klasykę muzyki instrumentalnej, a także własne improwizacje. Tegoroczną edycję NON SOLA SCRIPTA otworzył koncert profesora Andrzeja Chorosińskiego, dyrektora artystycznego festiwalu, który wystąpił wraz z Romualdem Szałką, wybitnym muzykiem specjalizującym się w grze na fletach. Na fortepianie zagrał Fryderyk Stankiewicz, autor muzyki do ponad 30 spektakli teatralnych,  dodatkowo recytacje przedstawił Michał Chorosiński, aktor znany z wielu polskich seriali. Otwarcie festiwalu uświetnił także koncert Zespołu Wokalnego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu.

Wśród wielu znakomitych muzyków, którzy wystąpili lub wystąpią w trakcie kolejnych koncertów we Wrocławiu, warto wymienić takich wirtuozów, jak norweski organista Kare Nordstoga (zagrał 6 lipca), pochodzący z Uzbekistanu duet Juliana Krukowskaja i Inna Kamaryan (zagrał 13 lipca), grających na harfie i dudach szkockich Lyndsay i Irene Davidson (zagrają 27 lipca). 24 sierpnia wystąpią natomiast włoski organista Giampaolo di Rosa wraz z tenorem ks. Zdzisławem Madejem.

Niewątpliwą atrakcją jest możliwość wysłuchania koncertów w murach gotyckiego kościoła położonego na Ostrowie Tumskim pw. Świętego Krzyża, zwykle zamkniętego dla zwiedzających. Kolegiata ma nietypowy dla Dolnego Śląska dwukondygnacyjny układ wnętrza, a brak chóru organowego sprawił, że instrument zbudowany przez wrocławskiego inżyniera Remigiusza Cwynara ustawiony został bezpośrednio na poziomie posadzki kościoła. Dzięki temu rozwiązaniu, publiczność może wysłuchać koncertów w bezpośredniej bliskości wirtuozów.

Koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę do 31 sierpnia, o godz. 19:00, w kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.

mr

Zobacz więcej na temat: Dwójka MUZYKA
Czytaj także

Leonora Armellini: mazurki Chopina zrozumiałam, tańcząc oberka...

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 15:00
Włoska wirtuozka włączyła do swojego repertuaru Koncert fortepianowy Franciszka Lessla, który wykonała niedawno z Polską Orkiestrą Radiową. Czy polska muzyka romantyczna, nie tylko dzieł Chopina, ma szanse w europejskich salach koncertowych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich przywraca klimat wesel sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 14:36
Bracia Tarnowscy w całej swojej karierze zagrali na ponad 500 weselach. Pochodzą z bardzo muzykalnej rodziny – dźwięki otaczały ich od zawsze. – Myśmy się sami nauczyli. Nasz tatuś jak pracował, to cały czas śpiewał i te dźwięki są, bo je do dziś gramy – mówią laureaci festiwalu w Kazimierzu Dolnym z roku 2013.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierski festiwal - najbliższy ziemi i Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 13:00
29 lipca zakończył się Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Tradycyjnie wydarzenie poprzedziło seminarium akademickie. W tym roku znawcy wykorzystali Rok Oskara Kolberga, by przypomnieć o znakomitym etnografie, a przede wszystkim o jego dziele.
rozwiń zwiń