11. Kwartesencja

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 16:00
Już po raz jedenasty Royal String Quartet zaprasza na Kwartesencję. Festiwal odbędzie się w dniach 11-12 listopada w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Barbara Kinga Majewska - gość specjalny festiwalu Kwartesencja
Barbara Kinga Majewska - gość specjalny festiwalu KwartesencjaFoto: Agata Grzybowska

Ten cykl koncertów to spotkanie artystów wkraczających na światową scenę, muzyków, którzy lubią grać razem, kompozytorów, którzy tworzą gorącą, współczesną sztukę. Royalsi to muzycy, którym nowość, zmiana, postęp – są zawsze bliskie. Ciągle  poszukują nowych dróg i zaskakujących połączeń. Grając muzykę najnowszą, nie zapominają jednak o historii kwartetu. Ewoluują: kiedyś specjalizowali się w Haydnie, Mozarcie, Beethovenie – dzisiaj zamawiają nowe utwory i przekraczają granice estetyk.

Mieszać style i gatunki, schodzić z utartych ścieżek, łączyć fantastycznych artystów światowego formatu, którzy na co dzień nie spotykają się na scenie, ani nawet na antenie tej samej stacji radiowej. To wszystko jest kwintesencją Kwartesencji – jedynego takiego cyklu koncertów w Polsce, który zyskał ważne miejsce w kalendarzu kulturalnym stolicy i zdobył specyficzną publiczność. Specyficzną, bo niezwykle różnorodną, jak różnorodny jest program każdej edycji festiwalu.

Gospodarze Kwartesencji, muzycy Royal String Quartet, festiwal wymyślili i od 2004 roku organizują, prezentując medium kwartetu smyczkowego w najrozmaitszych ujęciach. Obok klasyki ważne miejsce zajmuje tu także nowa muzyka: dużym echem odbiły się prezentowane na festiwalu interpretacje utworów Henryka Mikołaja Góreckiego czy George’a Crumba, a z myślą o RSQ nowe utwory napisali Paweł Szymański, Wojciech Blecharz czy Andrzej Kwieciński. Z muzykami z RSQ spotkali się już na warszawskiej scenie m.in. legendarny Stephen Kovacevich, Ingolf Wunder, jedna z najciekawszych współczesnych pianistek Angela Hewitt, wspaniały Mark Padmore, ale także Kayah, Stanisława Celińska („Nowa Warszawa”), Kwadrofonik czy Kapela ze wsi Warszawa. Gwiazdy najlepszych filharmonii i gwiazdy muzycznej alternatywy koncertujące razem – to jest możliwe tylko na Kwartesencji! Dzięki gościom z drugiej strony muzycznej „barykady” festiwal zyskuje dodatkowy wymiar i luźny, nieformalny charakter spotkania towarzyskiego.

Program:

Środa, 11 listopada 2015, 20.30 – Royal String Quartet

J. S. Bach – Kunst der Fuge
D. Szostakowicz – Kwartet nr 7
L. van Beethoven – Grosse Fuge op. 133

Czwartek, 12 listopada 2015, 20.30 – Barbara Kinga Majewska i Royal String Quartet

G. Allegri – Miserere (arr. M. Pepol)
A. Pärt – Fratres
A. Lucier – Navigations
M. Stańczyk – Powidoki (2015, prapremiera)

materiały promocyjne/mm

Zobacz więcej na temat: MUZYKA muzyka klasyczna
Czytaj także

Najsłynniejszy taniec śmierci dał nam Fritz Lang

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 15:00
Chodzi tak naprawdę o utwór "W grocie Króla Gór" Edwarda Griega. Temat ten reżyser filmu "M - Morderca" powiązał jednak nierozłącznie z postacią bezwzględnego mordercy dzieci...
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Straszny dwór" i widmo roku 1939

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 13:00
- Zaprosiłem do współpracy Davida Pountneya, żeby odkryć w operze Moniuszki wartości uniwersalne - mówił o "Strasznym dworze" wybitnego brytyjskiego reżysera Waldemar Dąbrowski, dyrektor Opery Narodowej.
rozwiń zwiń