Wojciech Pszoniak: zapiski z życia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 19:00
Dwójka zaprasza do wysłuchania pięciu gawęd znanego aktora – wspomnienia dotyczyć będą zarówno barwnej historii rodzinnej naszego gościa, jak i jego intrygującej drogi artystycznej.
Audio
  • Wojciech Pszoniak opowiada o Lwowie zapamiętanym z wczesnego dzieciństwa, o swojej rodzinie, jej tradycjach i zachowanych pamiątkach, o przymusowym wyjeździe ze Lwowa i osiedleniu się rodziny w Gliwicach w 1944 roku (PR, 2009)
  • Wojciech Pszoniak opowiada o Gliwicach. drugim mieście swojego dzieciństwa i młodości, o warunkach codziennego życia, o sąsiadach i o pierwszych kontaktach z operą, operetką i teatrem (PR, 2009)
  • Wojciech Pszoniak opowiada o swoim pobycie w wojsku, o nauce w liceum muzycznym w Bytomiu, o pierwszej pracy, występach w teatrze amatorskim, wreszcie: o studiach aktorskich w Krakowie i pracy w Teatrze Starym (PR, 2009)
  • Wojciech Pszoniak opowiada o swojej warszawskiej części życia aktorskiego, o pracy w teatrze Narodowym u Adama Hanuszkiewicza i w Teatrze Powszechnym u Zygmunta Hubnera, o pracy wykładowcy w warszawskiej PWST, wspomina reakcję swoją i studentów na wybór Karola Wojtyły na papieża (PR, 2009)
  • Wojciech Pszoniak opowiada o swoim francuskim etapie życia, nauce języka, o rolach, porażkach i sukcesach w teatrach francuskich i filmach, o polskim życiu intelektualnym w Paryżu i o londyńskiej przygodzie zawodowej (PR, 2009)
Wojciech Pszoniak
Wojciech PszoniakFoto: Krzysztof Komarnicki/PR

W dwójkowym cyklu "Zapiski ze współczesności" (lub - jeśli bohaterem audycji jest już osoba nieżyjąca - "Głosy z przeszłości") pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. To niepowtarzalna okazja, by posłuchać zajmujących opowieści i... piękniej polszczyzny.

W nadchodzącym tygodniu zapraszamy do wysłuchania gawęd Wojciecha Pszoniaka znanego m.in. z roli Moryca w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. W pierwszym odcinku "Zapisków ze współczesności" Pszoniak (ur. 2.02.1942) opowiadał o rodzinnym Lwowie zapamiętanym z wczesnego dzieciństwa, o swojej rodzinie, jej tradycjach i zachowanych pamiątkach, o przymusowym wyjeździe ze Lwowa i osiedleniu się rodziny w Gliwicach w 1944 roku.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

5-9 sierpnia (poniedziałek-piątek), godz. 11.45

Zobacz więcej na temat: Andrzej Wajda Wojciech Pszoniak

Czytaj także

Jak czaruje Andrzej Wajda?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 23:10
Potrafi słuchać, ma niezwykły talent do dobierania zdolnych współpracowników, sprawia, że aktorzy czują się kochani - tak szczere i proste słowa padają z ust filmowców, kiedy tylko zapyta się ich o współpracę z Andrzejem Wajdą. Reżyser odebrał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cembrzyńska opowiada o życiu w filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 19:00
Na srebrnym ekranie debiutowała w "Rękopisie znalezionym w Saragossie", potem, zajęła się produkcją filmową. W "Zapiskach ze współczesności" wspomnienia Igi Cembrzyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga do aktorstwa Eugenii Herman

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 19:00
Eugenia Herman - aktorka i pedagog, łodzianka. W czasie wojny wraz z rodzicami przesiedlona do Austrii, gdzie zaraziła się od starszej siostry swojej koleżanki "bakcylem teatru".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga Zofii Kucówny do aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 21:00
W tym tygodniu w audycji "Zapiski ze współczesności" - Zofia Kucówna, wybitna aktorka, wybitny pedagog.
rozwiń zwiń