Konono no.1: jesteśmy jak Lekarze bez Granic

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:00
Tak lider słynnego kongijskiego zespołu - Agustin Makuntima Mawangu opisywał status Konono no.1 w Europie. Zupełnie inaczej sprawy się mają w ojczyźnie muzyków...
Audio
  • Spotkanie z Agustinem Makuntimą Mawangu, liderem zespołu Konono no.1 (Źródłogranie/Dwójka)
Konono no. 1
Konono no. 1 Foto: PAP/ EPA/ALBERTO ESTEVEZ

- W Kongo gramy, gdzie się da: na pogrzebach, weselach, manifestacjach. Poza tym jestem stolarzem i zajmuję się też elektryką - opowiadał Mawangu. Zaskakująca deklaracja w ustach lidera zespołu cieszącego się globalną popularnością, która rozpoczęła się w 2004 roku wraz z pierwszą publikacją Konono no. 1 w barwach wytwórni Crammed Discs. 

Historia zespołu sięga jednak 1966 roku i skonstruowania przez Mingiedi Mawangu (ojca aktualnego lidera) instrumentu likembe, będącego elektryczną odmianą tradycyjnej mbiry. Augustin dba zresztą bardzo o zachowanie oryginalnego brzmienia Konono no. 1. - Ja jestem tylko następcą mojego ojca. Staram się nic nie zmieniać ani w samym instrumencie, ani w technice gry na nim - powiedział w Dwójce.

Ale jak tę deklaracją pogodzić ze współpracą z Batidą? Ten portugalski didżej i producent był współtwórcą ostatniej płyty Konono no. 1.

***

Tytuł audycji: Źródłogranie

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Gość: Agustin Makuntima Mawangu (lider kongijskiego zespołu Konono no.1)

Data emisji: 6.06.2016

Godzina emisji: 12.00

mm/mc

reklama

Czytaj także

Bonga i pieśni, które wyzwoliły Angolę

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 11:00
- W latach 70. moja muzyka zmobilizowała ludzi do walki przeciw kolonializmowi - powiedział legendarny afrykański muzyk, którego koncert (20.04) zainauguruje 10. festiwal filmowy "Afrykamera".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Afrykanie potrafią wyśpiewać sobie wolność?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 17:00
- Jako obywatel Portugalii pobiłem rekord świata na 400 metrów. Dzięki temu mogłem zaczął śpiewać o wyzwoleniu Angoli - opowiadał Bonga, które niedawno wystąpił w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego słuchają Afrykańczycy?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 10:00
"Nokturn" poświęcony najciekawszym nagraniom z Czarnego Lądu. Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński przedstawili nowości, ale też starsze utwory.
rozwiń zwiń