X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Afrykanie potrafią wyśpiewać sobie wolność?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 17:00
- Jako obywatel Portugalii pobiłem rekord świata na 400 metrów. Dzięki temu mogłem zaczął śpiewać o wyzwoleniu Angoli - opowiadał Bonga, które niedawno wystąpił w Polskim Radiu.
Audio
  • Rozmowa o rewolucyjnej muzyce Angoli oraz innych afrykańskich narodów (Słuchaj świata/Dwójka)
Bong podczas występu w Studiu Koncertowym Polskiego im Witolda Lutosławskiego (20 kwietnia 2015 roku)
Bong podczas występu w Studiu Koncertowym Polskiego im Witolda Lutosławskiego (20 kwietnia 2015 roku)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Sukcesy sportowe z lat 60. dały przyszłej legendzie muzyki afrykańskiej możliwość szczerego opowiadania o problemach swojego kraju. Wzbudziły też ciekawość słuchaczy. - W 1972 roku jako pierwszy zacząłem śpiewać o kolonializmie i zniewoleniu Angoli - mówił artysta. - Pod moim wpływem pojawiły się pierwsze ruchy polityczne walczące o niezależność naszego kraju - podkreślił.

Bonga to nie jedyny afrykański artysta, którego pieśni potrafią zmieniać społeczeństwo. Marta Dobosz z Festiwalu Skrzyżowania Kultur opowiadała o nowej muzyce buntu w Angoli, a afrykanistka Marta Jackowska Uwadizu - o kulturze ludu Tuaregów. Ich tradycyjne wojenne pieśni imzad mają nawet moc wypędzenia mężczyzny-tchórza ze społeczności…

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata

Prowadzący: Kuba Borysiak i Michał Żakowski

Goście: Marta Dobosz (afrykanistka, iberystka, członek rady programowej Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie), Marta Jackowska Uwadizu (afrykanistka, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 10.05.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/mp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oman - kraj, który ominęła arabska wiosna

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 13:40
Dlaczego o Omanie prawie nic się nie mówi? - Nikt tam nikogo nie morduje - tłumaczyła w audycji "Słuchaj świata" arabistka dr Katarzyna Górak-Sosnowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afryka środkowa: przemoc zamiast "małej Szwajcarii"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 16:31
- Diamentów i drewna w Republice Środkowoafrykańskiej wystarczy, by uczynić ten kraj bogatym. Niestety korupcja i waśnie etniczne sprawiły, że państwo to faktycznie przestało istnieć - ocenia dr Błażej Popławski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bonga i pieśni, które wyzwoliły Angolę

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 11:00
- W latach 70. moja muzyka zmobilizowała ludzi do walki przeciw kolonializmowi - powiedział legendarny afrykański muzyk, którego koncert (20.04) zainauguruje 10. festiwal filmowy "Afrykamera".
rozwiń zwiń