Attila Grandpierre i muzyka zrodzona siłami natury

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 14:00
- Odkryłem, że istnieje rodzaj muzyki, która ma źródło głęboko w samym człowieku, ona jest czymś w rodzaju wiecznego aspektu pierwotnej siły wszechświata - mówił w Dwójce legendarny węgierski muzyk.
Audio
  • Magdalena Tejchma rozmawia z Attilą Grandpierrem (Źródłogranie/Dwójka)
Attila Grandpierre
Attila GrandpierreFoto: Hungarikusz Firkász at Hungarian Wikipedia (Transferred from hu.wikipedia to Commons; CC BY-SA 3.0; Wikimedia Commons

Attila Grandpierre odwiedził niedawno Polskę wraz ze swoim zespołem Vagtazo Csodaszarvas. W rozmowie z Magdaleną Tejchmą opowiadał o muzyce posiadającej magiczne właściwości:- Béla Bartók pisał, że istnieją dwa rodzaje muzyki ludowej. Pierwszy dopasowany jest do umysłów ludzi Zachodu. Drugi to prawdziwa wiejska muzyka zrodzona siłami natury, w szczególnym stanie świadomości, bez żadnych wpływów zewnętrznych.

Węgierski muzyk wspominał pierwszy moment, w którym doświadczył działania tych sił i zaczął śpiewać jak muezin. Wyjaśniał też, dlaczego jego wcześniejszy zespół Vágtázó Halottkémek był prześladowany przez komunistyczne władze Węgier, mimo że nie śpiewał politycznych tekstów.

***

Tytuł audycji: Źródłogranie

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Gość: Attila Grandpierre (muzyk, wokalista, astronom)

Data emisji: 6.06.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/mm

Zobacz więcej na temat: folk Magdalena Tejchma Węgry
Czytaj także

Początek zamkowi Dunajec dał Kokosz Berzeviczy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 14:00
Ten węgierski magnat postawił przy granicy z Polską wzdłuż rzeki Dunajec drewnianą strażnicę. Potem obiekt rozbudowywał się i przechodził do rąk polskich, a nawet włoskich. Po zamku w Niedzicy oprowadzała nas Celina Święty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura ludowa. Czego możemy nauczyć się od Węgrów?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 13:00
- Węgierskie Domy Tańca to instytucja z 43-letnią tradycją, która doczekała się nawet w tamtejszej telewizji ludowego talent show - opowiada Mateusz Dobrowolny, popularyzator węgierskiej muzyki ludowej w Polsce.
rozwiń zwiń