X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Kolberger. Aktor romantyczny

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 17:20
W cyklu "Radiowe kreacje mistrzów" omówimy głośne role Krzysztofa Kolbergera. Audycja z udziałem historyka teatru – Joanny Godlewskiej.
Pomnik Krzysztofa Kolbergera w Międzyzdrojach (autor Michał Selerowski).
Pomnik Krzysztofa Kolbergera w Międzyzdrojach (autor Michał Selerowski).Foto: FLICKR/Marcin Polak

Krzysztof Kolberger był tym, który rozbudził poetycką wyobraźnię milionów słuchaczy. Od 1976 roku występował w różnych audycjach poetyckich. Najsłynniejsze były "Strofy dla Ciebie".

Jego liryzm zaważył także na typie ról teatralnych, telewizyjnych i radiowych, które powierzali mu reżyserzy. Przeważnie grał bohaterów romantycznych w wielkiej klasyce, zarówno polskiej jak i obcej. Głośna była jego rola w "Wacława dziejach" Stefana Garczyńskiego w Teatrze Narodowym w reżyserii Adama Hanuszkiewicza.

Z teatrem tym Kolberger współpracował przez wiele lat. Zagrał między innymi w "Mężu i żonie” Aleksandra Fredry, w "Śnie srebrnym Salomei” Słowackiego, wreszcie w "Dziadach" Adama Mickiewicza, a także pamiętną rolę w "Miesiącu na wsi" Turgieniewa w Teatrze Małym.

Również w Teatrze Polskiego Radia grał w repertuarze romantycznym. Jedynie film pozwolił mu pokazać widzom inne walory jego aktorstwa. Krzysztof Kolberger także reżyserował, głównie repertuar lżejszy, komediowy. Bywał gościem w różnych audycjach literackich, w których propagował piękno polskiego języka.

***

Na audycję "Radiowe kreacje mistrzów" zapraszamy w piątek (27.03) w godzinach 22.00-22.30. Program poprowadzi Iwona Malinowska.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Kolberger TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnica ucha Krzysztofa Kolbergera

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 15:40
- Takiego aktora dyrektorzy teatrów powinni całować po rękach, bo to był aktor, który zagra wszystko – wspominał w Trójce Piotr Moss, kompozytor. Także Polskie Radio wiele mu zawdzięcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będą mi tę drabinę stawiali na grobie"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 11:05
Wielki mistrz teatru Adam Hanuszkiewicz, który odszedł w niedzielę, wyjaśnia w archiwalnych audycjach, skąd pomysł na drabinę, na której Andrzej Nardelli recytował monolog z "Kordiana".
rozwiń zwiń