Jak brzmi dziś Przysucha Kolberga?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 20:00
- Na co dzień mieszkańcy mijają Muzeum Kolberga albo przechodzą przez plac jego imienia nawet o tym nie myśląc. Ich zainteresowanie naszym dziedzictwem rozbudza się na szczęście podczas Dni Kolbergowskich - mówił Prezes Towarzystwa im. Oskara Kolberga, Jerzy Kwaśniewski. Miasto, w którym urodził się słynny badacz, odwiedziła Justyna Piernik.
Audio
  • Jak brzmi dziś Przysucha Kolberga? (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Panorama Przysuchy - rodzinnego miasta Oskara Kolberga
Panorama Przysuchy - rodzinnego miasta Oskara KolbergaFoto: Mzungu, lic.CC / wikipedia

Rok Kolberga w Dwójce>>>

- Pierwsze Dni Kolbergowskie zorganizowały w 1960 roku władze miasta. Od tamtej pory odbywają się one co roku w pierwszą sobotę oraz niedzielę czerwca. Nie przerwał tego ani stan wojenny, ani przemiany 1989 roku - podkreślił Jerzy Kwaśniewski. - Teraz tę tradycję kontynuuje nasze stowarzyszenie. Warto podkreślić, że Dni Kolbergowskie są jednocześnie eliminacjami do Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu - dodał. Rozmówca Justyny Piernik ubolewał tylko nad - motywowaną głównie ogromnym bezrobociem - migracją młodych ludzi z Przysuchy.

Jego opinię potwierdził Jerzy Mazurek, dyrygent Chóru Nauczycielskiego "Canto". - Na Dniach Kolbergowskich trudno spotkać młodzież. Jest za to mnóstwo 40- i 50-latków, którzy nie wychowywali się na radiu i telewizji, lecz słuchając lokalnych pieśni ludowych - wyjaśnił. Mimo to w repertuarze jego zespołu znaleźć można zaledwie kilka melodii zapisanych przez Oskara Kolberga lub wykonywanych przez dzisiejszych wiejskich muzykantów. - Większość tych pieśni brzmi świetnie w autentyku, a nienajlepiej w aranżacji i harmonizacji. To kwestia gwary, składni, specyficznej melodyki - wyjaśnił Justynie Piernik.

Wysłanniczka Dwójki odwiedziła oczywiście Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Rozmawiając z Agnieszką Zarychtą-Wójcicką oraz dyrektor placówki Katarzyną Markiewicz, dowiedziała się między innymi o francusko-niemieckim pochodzeniu rodziny Kolbergów oraz zachowanych na terenie miasta pamiątkach po niej. Na koniec Justyna Piernik zajrzała do pobliskich Gałek Rusinowskich, gdzie znajduje się dom słynnej śpiewaczki - i wychowanki kolejnego pokolenia "naturalizowanych" ludowych muzykantów - Marii Siwiec.

Zachęcamy do wysłuchaniu całej audycji z cyklu "Przestrzenie kultury".

mm/pj

Zobacz więcej na temat: KULTURA MUZYKA Oskar Kolberg
Czytaj także

Rok Oskara Kolberga - wspomnienie o wielkim etnografie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 14:06
Oskar Kolberg to etnograf, folklorysta, autor jednego z największych w skali światowej dzieła, opisującego kulturę jednego narodu. Tymczasem, jak wynika z badań Instytutu Muzyki i Tańca, tylko 8,7 proc. Polaków wie, kim był. Czwórka postanowiła to zmienić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dagadana: ważne, by nie zapomnieć o swoich korzeniach

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:00
- Żeby być interesującym dla świata, nie wolno zapomnieć o własnej tradycji i kulturze. Promujemy więc muzykę etniczną, by wszyscy wiedzieli, jak teraz brzmią Słowianie - mówi wokalistka zespołu Dagadana, Dana Wynnycka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieło Oskara Kolberga coraz bardziej atrakcyjne

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 17:00
- On nauczył nas patrzeć na kulturę duchową wsi. Ona dla współczesnych ludzi jest już bardzo egzotyczna - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Dadak-Kozicka, inicjatorka Roku Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń