Szklany dom w Ciekotach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 14:00
W Ciekotach na Kielecczyźnie stał drewniany dwór, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. W tym miejscu powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom. W audycji "Mikrokosmosy" wybraliśmy się na wycieczkę śladami pisarza.
Audio
Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Rekonstrukcja z 2011
Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Rekonstrukcja z 2011Foto: Wikipedia/Drozdp/C.C. 3.0

Naprzeciwko siebie znajdują się dwa obiekty łączące przeszłość ze współczesnością. W zrekonstruowanym drewnianym dworku eksponowane są obiekty upamiętniające życie i twórczość pisarza oraz regionalne dziedzictwo kulturowe. Nowoczesny Szklany Dom z kolei prezentuje sztukę współczesną, a także jest przestrzenią działań edukacyjnych i kulturalnych. Z Centrum można wyruszyć na wycieczkę pieszą lub rowerową szlakiem pisarza.

Audycję przygotowała Justyna Piernik.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Możesz tu zaistnieć. Spacer po katowickim Nikiszowcu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:00
– Architektura Nikiszowca została zaprojektowana w niezwykły sposób. Przestrzeń dzielnicy z jednej strony przytłacza człowieka, z drugiej zaś przyciąga go swoją mistyką – mówił w Dwójce Johann Bros, zajmujący się rewitalizacją obiektów poprzemysłowych na Śląsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko książę Karol fascynuje się pałacami Kotliny Kłodzkiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 16:00
- W 2010 roku książę Karol rozmawiał z ministrem kultury i generalnym konserwatorem zabytków o możliwości zajęcia się przez brytyjską Fundację "Save Britain's Heritage" dworem Sarny. Ostatecznie do tego nie doszło, ale szefostwo Fundacji utrzymuje z nami kontakt i interesuję się naszymi losami - mówił w "Mikrokosmosach" obecny właściciel zabytkowej posiadłości w Ścinawce Górnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac w Nieborowie. "Tutaj czuć energię intelektualną w powietrzu"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 10:10
- Wielokrotnie w zapiskach znakomitych gości Nieborowa przewija się wspomnienie cudownego spokoju. Sercem pałacu była dla nich palarnia - o byłej rezydencji Radziwiłłów mówiła w Dwójce Elżbieta Bogaczewicz, konserwator dzieł sztuki.
rozwiń zwiń