Szklany dom w Ciekotach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 14:00
W Ciekotach na Kielecczyźnie stał drewniany dwór, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. W tym miejscu powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom. W audycji "Mikrokosmosy" wybraliśmy się na wycieczkę śladami pisarza.
Audio
Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Rekonstrukcja z 2011
Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Rekonstrukcja z 2011Foto: Wikipedia/Drozdp/C.C. 3.0

Naprzeciwko siebie znajdują się dwa obiekty łączące przeszłość ze współczesnością. W zrekonstruowanym drewnianym dworku eksponowane są obiekty upamiętniające życie i twórczość pisarza oraz regionalne dziedzictwo kulturowe. Nowoczesny Szklany Dom z kolei prezentuje sztukę współczesną, a także jest przestrzenią działań edukacyjnych i kulturalnych. Z Centrum można wyruszyć na wycieczkę pieszą lub rowerową szlakiem pisarza.

Audycję przygotowała Justyna Piernik.

mc

Czytaj także

Możesz tu zaistnieć. Spacer po katowickim Nikiszowcu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:00
– Architektura Nikiszowca została zaprojektowana w niezwykły sposób. Przestrzeń dzielnicy z jednej strony przytłacza człowieka, z drugiej zaś przyciąga go swoją mistyką – mówił w Dwójce Johann Bros, zajmujący się rewitalizacją obiektów poprzemysłowych na Śląsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko książę Karol fascynuje się pałacami Kotliny Kłodzkiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 16:00
- W 2010 roku książę Karol rozmawiał z ministrem kultury i generalnym konserwatorem zabytków o możliwości zajęcia się przez brytyjską Fundację "Save Britain's Heritage" dworem Sarny. Ostatecznie do tego nie doszło, ale szefostwo Fundacji utrzymuje z nami kontakt i interesuję się naszymi losami - mówił w "Mikrokosmosach" obecny właściciel zabytkowej posiadłości w Ścinawce Górnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac w Nieborowie. "Tutaj czuć energię intelektualną w powietrzu"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 10:10
- Wielokrotnie w zapiskach znakomitych gości Nieborowa przewija się wspomnienie cudownego spokoju. Sercem pałacu była dla nich palarnia - o byłej rezydencji Radziwiłłów mówiła w Dwójce Elżbieta Bogaczewicz, konserwator dzieł sztuki.
rozwiń zwiń